Offshore

Ørsted opracował nową metodę instalacji, która może potencjalnie zrewolucjonizować sposób, w jaki instalowane są fundamenty morskich elektrowni wiatrowych. Przełomowa technologia została pomyślnie przetestowana w Niemczech, udowadniając, że to innowacyjne podejście może znacząco obniżyć poziom hałasu podczas instalacji fundamentów, wzmacniając stosowane dziś metody ochrony życia morskiego i potencjalnie torując drogę dla nowej generacji fundamentów monopalowych.

Ta najnowocześniejsza technologia stanowi jeden z największych jak dotąd postępów w metodologii instalacji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Jest to również najnowszy przykład tego, jak Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, nadal wykorzystuje innowacje, które wspierają bioróżnorodność, chronią środowisko i tworzą ekologiczne systemy energetyczne jutra.

Ørsted wdraża już szereg skutecznych działań ochronnych podczas budowy morskich farm wiatrowych, w tym ograniczenie czasu trwania, intensywności lub zakresu niektórych prac budowlanych na morzu. Przykłady tych działań łagodzących obejmują rozmieszczenie kurtyn bąbelkowych lub innych ekranów akustycznych podczas tradycyjnej instalacji monopali. Nowa metoda instalacji pozwala firmie Ørsted jeszcze bardziej ograniczyć potencjalny wpływ działań budowlanych na środowisko morskie jak również budować morskie elektrownie wiatrowe w bardziej opłacalny sposób.

Na nowopowstającej niemieckiej morskiej farmie wiatrowej Gode Wind 3, Ørsted z powodzeniem przetestował innowacyjną metodę instalacji na trzech fundamentach monopalowych. Metoda ograniczania hałasu obejmuje opatentowaną technologię natryskiwania przymocowaną do monopala, która obniża opór otaczającej piaszczystej gleby, skutecznie umożliwiając zatopienie fundamentu w dnie morskim - całkowicie zastępując konwencjonalne metody instalacji, takie jak wbijanie pali. Wdrożenie nowej technologii instalacji spowodowało znaczny spadek poziomu hałasu pod wodą: tj. redukcję o 34 decybele w stosunku do najczęściej stosowanej metody instalacji. Poziom hałasu został zmniejszony o ponad 99% bez stosowania dodatkowych środków minimalizujących, tj. do poziomu nieznacznie powyżej hałasu otoczenia (tła) występującego w Zatoce Niemieckiej na Morzu Północnym.

Poza redukcją hałasu, ta nowa technologia jest krokiem naprzód w instalacji monopali na morzu, która po przyjęciu na dużą skalę może zapewnić bardziej wydajne i opłacalne instalacje fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Na posadowionych w ten sposób fundamentach zainstalowano już turbiny wiatrowe o mocy 11 MW, a Gode Wind 3 ma rozpocząć komercyjną działalność jeszcze w tym roku.

Ørsted od 30 lat jest liderem innowacji w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, a my nadal przesuwamy granice innowacyjnych rozwiązań. Ta nowa technologia jest potencjalnym przełomem w sposobie budowy morskich elektrowni wiatrowych. Po uprzemysłowieniu może być nie tylko tańsza, szybsza i znacznie cichsza (bez dodatkowych środków łagodzących) niż jakakolwiek inna technologia instalacji monopali, ale także może sprawić, że fundamenty następnej generacji będą lżejsze, ponieważ nie będą musiały być projektowane z myślą o tradycyjnym dziś procesie instalacji - mówi Patrick Harnett, dyrektor ds. operacyjnych w Ørsted.

Jest to pierwszy przypadek wykorzystania technologii strumieniowej („jetting”) do instalacji pełnowymiarowych fundamentów monopalowych, co czyni testy kamieniem milowym dla całej branży. Ørsted przeprowadził instalację wspólnie z Jan De Nul Group i ich statkiem instalacyjnym Les Alizés, a także wykonawcą Per Aarsleff. Firma Ørsted rozwijała tę technologię przez ostatnie lata i obecnie analizuje, w jaki sposób wprowadzić ją do przyszłych realizacji. Obejmuje to także ocenę wykonalności tej metody w bardziej złożonych warunkach gruntowych niż warunki czysto piaszczyste występujące na terenie Gode Wind 3. Zanim technologia ta będzie mogła zostać wdrożona na innych rynkach na całym świecie, konieczne będzie również uzyskanie dalszych zezwoleń regulacyjnych.”

W czołówce innowacji w morskiej energetyce wiatrowej

Nowa technologia jest świadectwem podejścia Ørsted do innowacji, które od samego początku stanowiło podstawę działalności firmy pomagając przenieść morską energię wiatrową z koncepcji demonstracyjnej do technologii energetycznej na dużą skalę.

Postęp technologiczny obniżył już koszty energii odnawialnej, czyniąc ją konkurencyjną cenowo w stosunku do paliw kopalnych, a Ørsted wierzy, że może nadal wykorzystywać najnowocześniejsze technologie, aby zielona energia była bardziej przystępna cenowo, niezawodna, wydajna i zrównoważona w całym łańcuchu wartości. Niedawno Ørsted wdrożył autonomiczny statek do badań morskich, a firma testuje wykorzystanie dużych dronów do transportu ładunków do morskich turbin wiatrowych. Ørsted posiada własne możliwości badawczo-rozwojowe prowadzone przez zespół z ogromną wiedzą naukową i inżynieryjną, nadzorujący ponad 300 różnych projektów, Firma współpracuje też z ponad 50 uniwersytetami i instytutami badawczymi, pomagając przenieść najlepsze pomysły z laboratorium do użycia w trakcie budowy. Za pomyślne wdrożenie w Gode Wind 3, Ørsted otrzyma dotacje od Niemieckiej Federalnej Agencji Sieci (BNetzA) w ramach ustawy o morskiej energetyce wiatrowej, mającej na celu stymulowanie innowacji w budowie morskich elektrowni wiatrowych.

Źródło: Ørsted Polska

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Tagi:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter