Offshore

- Morska energetyka wiatrowa, to jeden z filarów bezpieczeństwa energetycznego Polski i w interesie narodowym jest, aby doznała przyspieszenia - podkreślił Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce podczas konferencji PSEW 2024 w Świnoujściu.

W kwietniu br. Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej (MFW) Bałtyk I, która jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku. To projekt największej farmy wiatrowej o mocy do 1560 MW i jednocześnie najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

MWF Bałtyk I będzie zlokalizowana około 80 km od linii brzegowej. Energia popłynie z niej kablami na ląd, do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych Krzemienica w gminie Redzikowo. Planowane wyprowadzenie mocy na lądzie będzie realizowane częściowo (w północnej części przebiegu) w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza, wyznaczonego dla infrastruktury przyłączeniowej MFW Bałtyk II i Bałtyk III. Dla wszystkich trzech farm wiatrowych przewidziano jedną lokalizację wyjścia na ląd z wykorzystaniem technologii bezwykopowej.

Equinor i Polenergia wspólnie realizują budowę trzech morskich farm wiatrowych. Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III będą dysponować łączną mocą do 3 GW, co pozwoli na zasilenie zieloną energią ponad 4 milionów gospodarstw domowych. Dwa bardziej zaawansowane projekty, Bałtyk II i Bałtyk III, mają zostać uruchomione w 2027 roku. Będą dysponować łączną mocą 1440 MW i mają już zakontraktowanych dostawców najważniejszych komponentów.

- Zielona energia, która popłynie ze wszystkich trzech morskich farm wiatrowych zapewni stabilną energię odnawialną dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

- Bliskość kabli wyprowadzających moc ze wszystkich trzech realizowanych przez nas projektów znacznie skróci proces inwestycyjny, ułatwi go i obniży koszty. Przy realizacji farmy wiatrowej Bałtyk I skorzystamy z najlepszych praktyk wypracowanych przy projektowaniu farm Bałtyk II i Bałtyk III. Dotyczy to nie tylko synergii w obszarze wyprowadzenia kabli, ale także budowanego łańcucha dostaw, pozyskiwania i szkolenia przyszłej kadry, czy bardzo ważnych dla nas relacji z mieszkańcami i lokalną administracją – podkreśla z kolei Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergia S.A.

W tym roku rozpoczną się prace budowlane w bazie serwisowej w Łebie, która jako centrum logistyczno-operacyjne odpowiadać będzie za bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie morskich farm wiatrowych przez 30 lat ich eksploatacji.

GL/ rel (Equinor)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0665 4.1487
EUR 4.2261 4.3115
CHF 4.5255 4.6169
GBP 5.0933 5.1961

Newsletter