Offshore

- Trzeba jak najszybciej rozpocząć przygotowania projektów do drugiej fazy projektów wiatrowych, w przeciwnym razie Polsce grozi zarówno luka inwestycyjna, jak i wytwórcza, co będzie miało opłakane skutki dla krajowego miksu energetycznego - stwierdził Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE, podczas konferencji PSEW 2024.

Polska jest dla firmy RWE, światowego koncernu w dziedzinie energii odnawialnej rynkiem strategicznym. 

- Oparcie transformacji energetycznej o sektor morskiej energetyki wiatrowej to słuszny kierunek. Konieczna jest ciągłość inwestycyjna, czyli płynne przejście z fazy pierwszej do fazy drugiej rozwoju programu offshore – uważa Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE.

Pierwsza faza systemu wsparcia (przedaukcyjna) obowiązywała do 31 marca 2021 r. Do tego terminu inwestorzy mogli składać wnioski o wsparcie w postaci decyzji przyznania prawa do pokrycia ujemnego salda w ramach wsparcia dla morskich farm wiatrowych. W tej fazie wsparcie udzielane było maksymalnie dla 5,9 GW mocy pochodzącej z morskich farm wiatrowych, a także dla wskazanych obszarów morskich.

Druga faza systemu wsparcia, to faza aukcyjna. Aby aukcje te mogły się odbyć i prezes Urzędu Regulacji Energetyki mógł je uruchomić, muszą zostać zgłoszone co najmniej trzy projekty morskich farm, spełniających określone ustawowo kryteria. Wygra ją ten uczestnik, który zadeklaruje najniższą cenę energii. Pierwsze aukcje zostały zaplanowane na rok 2025. Prawo do pokrycia ujemnego salda w tej aukcji przyznane zostanie instalacjom o łącznej mocy nieprzekraczającej 4 GW.

RWE realizuje projekt farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II, która ma być uruchomiona na koniec tej dekady. Farma ma być zlokalizowana w polskiej części Morza Bałtyckiego na powierzchni ok. 41 km kw., w odległości około 50 km od polskiego brzegu. Jego docelowa moc wyniesie 350 MW, co oznacza, że będzie w stanie dostarczać czystą energię dla ok. 350 tys. gospodarstw domowych.

Polska ma duży potencjał w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, mając już zabezpieczone 5,9 GW dzięki kontraktom różnicowym (ang. Contracts for Difference CfD). Ponadto planowane jest pozyskanie dodatkowej mocy, dążąc do łącznej ilości 18 GW energii z morskiego wiatru do 2031 roku.

GL

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0629 4.1449
EUR 4.3008 4.3876
CHF 4.5976 4.6904
GBP 5.1639 5.2683

Newsletter