Offshore

W Senacie, 8 marca, miało miejsce wspólne posiedzenie komisji senackich poświęcone stanowi zaawansowania przygotowań do budowy morskich farm wiatrowych na polskich obszarach morskich. W Posiedzeniu, poza gośćmi (głównie przedstawicielami branży offshore wind i innych interesariuszy) udział wzięli członkowie Komisji Środowiska, Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisji Infrastruktury oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Prowadzący obrady senator Kazimierz Kleina (przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych) zaznaczył na wstępie, że kwestia samodzielności i niezależności energetycznej państwa polskiego w kontekście toczącej się na Ukrainie wojny nabiera szczególnego znaczenia. Jednym z istotnych elementów tej niezależności jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Do inwestycji w tej dziedzinie Polska przygotowuje się już od ok. 14 lat, zaangażowane są nie tylko polskie firmy, ale również samorządy, które liczą m.in. na stworzenie nowych miejsc pracy na poziomie lokalnym. W dniu 15 września 2021 r. podpisano "Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce".

Posiedzenie wspólne komisji senackich (retransmisja video poniżej) miało na celu m.in. uzyskanie przez senatorów aktualnej informacji dotyczącej stanu realizacji prac związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska przedstawił informację nt. wdrożenia ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Karol Rabenda przedstawił informację nt. stanu przygotowań inwestycji w portach morskich, energetycznych linii przesyłowych oraz uwarunkowań regulacyjnych do rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych.

Zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Morskiej w Ministerstwie Infrastruktury Paweł Krężel oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski przedstawili informację nt. przygotowania portu instalacyjnego oraz portów serwisowych do rozpoczęcia budowy i serwisu morskich farm wiatrowych.

Zastępca dyrektora ds. obsługi prawnej inwestycji w zakresie komunikacji społecznej w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych SA Joanna Zając przedstawiła informację nt. przygotowania energetycznej infrastruktury przesyłowej związanej z obsługą morskich farm wiatrowych.

Prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki przedstawił informację nt. stopnia przygotowania projektów budowy morskich farm wiatrowych z perspektywy inwestorów.

Prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej Mariusz Witoński przedstawił informację nt. stanu przygotowań i uzgodnień umowy sektorowej w branży morskiej energetyki wiatrowej.

Po przedstawieniu informaci przeprowadzono dyskusję nad nimi. W dyskusji zabrali głos senatorowie oraz przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, PGE Baltica Sp. z o.o., Rumia Invest Park Sp. z o.o., PKN Orlen SA, Equinor Polska Sp. z o.o., Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, Urzędu Miasta Darłowo, Urzędu Miasta Władysławowo, Ministerstwa Infrastruktury, Lotos Petrobaltic SA oraz Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Przewodniczący obradom senator Kazimierz Kleina podziękował zaproszonym gościom za udział w posiedzeniu i podkreślił, że Senatowi RP zależy, żeby projekt związany z polską energetyką wiatrową na morzu się powiódł. Zadeklarował wsparcie parlamentarzystów w zakresie sprawnego przeprowadzenia prac legislacyjnych związanych z nowelizacją ustawodawstwa dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej.

rel (Senat RP); PBS

Retransmisja wspólnego posiedzenia komisji Senatu RP z 8 marca w sprawie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce dostępna jest tutaj.  

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter