Offshore

PGE i duński Orsted oraz PKN Orlen i kanadyjski Northland mogą utworzyć spółki joint venture dla budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Prezes UOKiK wydał odpowiednie zgody na koncentrację - podał w piątek urząd antymonopolowy.

W przypadku PGE i Orsteda zgoda dotyczy utworzenia wspólnych przedsięwzięć na bazie spółek PGE: Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 i Elektrownia Wiatrowa Baltica 3. Efektem ma być wspólna budowa dwóch farm wiatrowych.

W drugim przypadku Prezes UOKiK zgodził się utworzenie przez NP Baltic Wind z grupy kapitałowej Northland i PKN Orlen wspólnego przedsięwzięcia na bazie kontrolowanej przez Orlen spółki Baltic Power. Efektem również ma być budowa morskiej farmy wiatrowej.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył miliard euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata.

Naszym zadaniem było zbadanie czy planowane transakcje mogą doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Przeprowadzone postępowania wykluczyły taką możliwość – oświadczył Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W lutym 2021 r. PGE i Orsted podpisały umowę inwestycyjną określającą warunki utworzenia joint ventures, których celem będzie budowa i eksploatacja dwóch morskich farm o łącznej mocy do 2,5 GW. Zgodnie z nią, Orsted kupi obejmie nowe udziały w podwyższonym kapitale spółek Baltica 2 i Baltica 3, tak by mieć w nich po 50 proc. Finalizację transakcji zaplanowano jeszcze w I kwartale 2021 r. Jak podkreślał w rozmowie z PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski, umowa jest korzystna, a za 50 proc. udziałów w aktywach wycenianych księgowo na ponad 100 mln zł Orsted zapłaci 657 mln zł.

Według PGE, bardziej zaawansowany z projektów - Baltica 3, może zacząć produkować energię elektryczną w 2026 r.Orsted, w którym rząd Danii ma 50,1 proc. akcji to jeden z największych operatorów morskich farm wiatrowych na świecie. Posiada aktywa wytwórcze i projekty offshore wind w Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Niderlandach, oraz w USA i na Tajwanie.

Pod koniec stycznia 2021 r. Orlen wybrał kanadyjską grupę Northland na partnera w budowie morskiej farmy wiatrowej. U umowę joint venture zawały Orlen, spółka Baltic Power oraz NP Baltic Wind, spółka z grupy Northland Power. W Baltic Power Orlen będzie miał 51 proc. udziałów, a Kanadyjczycy - 49 proc. Farma na Bałtyku ma mieć do 1,2 GW mocy. Rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest na 2023 r., a jej oddanie do użytku w 2026 r.

wkr/ drag/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter