Przejęcie przez Hitachi części ABB otwiera przed polskim oddziałem firmy nowe możliwości - mówi PAP dyrektor zarządzający Hitachi ABB Power Grids Poland Paweł Łojszczyk. Wskazuje m.in. na otwarcie rynku japońskiego i nowe technologie od Hitachi.
Na początku lipca 2020 r. powstała joint-venture Hitachi i ABB - Hitachi ABB Power Grids. Japończycy docelowo przejmą spółkę ABB Power Grids, wydzieloną z pozostałej części działalności ABB. Na razie za 80,1 proc. udziałów japoński koncern zapłacił 6,85 mld dol. Hitachi ABB Power Grids będzie zatrudniać około 36 tys. pracowników w ponad 90 krajach.
Zdaniem Pawła Łojszczyka, fuzja daje nowe możliwość wzrostu w sektorach IT, digitalizacji energetyki, synergie w obszarach kolejnictwa, infrastruktury i sieci ładowania samochodów elektrycznych oraz w obszarze odnawialnych źródeł energii.
Fuzja miała wpływ na polskie zakłady i placówki ABB. Zakłady produkcyjne ABB zlokalizowane w Przasnyszu i Łodzi stały się częścią Hitachi ABB Power Grids. "To tam dziś produkujemy aparaturę wysokich napięć i transformatory, które trafiają chociażby do farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Jednym z głównych odbiorców jest duński Oersted" - przypomniał Łojszczyk.
Z kolei w Technology Center w Krakowie 360 osób pracuje nad nowymi cyfrowymi rozwiązaniami z naciskiem na rozwój oprogramowania. "Jeśli to centrum połączy się z centrami Hitachi, możliwości będą dużo większe. Jeżeli będziemy w stanie połączyć dzisiejsze rozwiązania Hitachi z naszymi, to jestem przekonany, że klienci dostaną jeszcze lepszy produkt, wspomagający nowoczesną energetykę, nie tylko OZE, ale przede wszystkim sieć" - podkreślił dyrektor.
Jak dodał, fuzja otwiera przed ABB nowe rynki, przede wszystkim rynek japoński, gdzie preferowani są rodzimi dostawcy. "Teraz możliwości rozwoju w Japonii znacznie się zwiększyły, a przypomnę, że mówimy o trzeciej największej gospodarce na świecie" - zaznaczył Łojszyczyk.
Kolejnym nowym obszarem, wynikającym z fuzji mają być usługi finansowe. "Dzięki Hitachi będziemy mogli oferować finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych. To kolejna wartość dodana wynikająca bezpośrednio z połączenia" - podkreślił dyrektor ABB Power Grids Poland.
Jak zaznaczył Łojszczyk, jest on przekonany że dzięki połączeniu, w Polsce pojawią się nowe rozwiązania Hitachi. "Od sfinalizowania transakcji minął nieco ponad tydzień, więc za wcześnie jest na podanie szczegółów. W kolejnych miesiącach będziemy się zastanawiać, co z oferty Hitachi może być wprowadzone na rynkach europejskim i polskim, a także jak uzupełnić naszą ofertę o nowe produkty, stając się jeszcze atrakcyjniejszym dostawcą dla naszych klientów" - ocenił Paweł Łojszczyk.
Wyjaśnił też, że fuzja jest konsekwencją nowej strategii ABB z 2016 r., w której firma skoncentrowała się na robotyce, automatyzacji itp. Część energetyczna nie weszła w główny nurt strategii, dlatego tak ważne było znalezienie poważnego partnera, który dalej rozwijałby ten biznes - zaznaczył. Z kolei dla Hitachi biznes energetyczny jest niezwykle istotny, dzięki czemu możemy liczyć na dalszy wzrost i inwestycje w badania i rozwój, a co za tym idzie w innowacje - pokreślił Łojszczyk.
linkedin.com/pulse/begining-new-era-hitachi-takes-over-abb-power-grids-szczerkowski
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.