Cztery dni ścigania w różnorodnych żeglarskich warunkach i ponad 200 zawodników oraz zawodniczek rywalizujących w siedmiu olimpijskich klasach. Pogoda w Pucku dopisała, a faworyci nie zawiedli. Za nami druga, a przed nami trzecia część zmagań w tegorocznym maratonie mistrzostw Polski.
W klasie ILCA 6 pewnie zwyciężyła Agata Barwińska (SSW Mos Iława), która od początku regat utrzymywała spore prowadzenie nad pozostałymi zawodniczkami.
- Jestem bardzo dumna, bo dziewczyny cisną. Warunki były zróżnicowane, więc fajnie było się sprawdzić w różnym wietrze. Cieszy mnie, że tyle dziewczyn jest tak dobrych i depczą nam po piętach – mówi Barwińska i opowiada, czym start w mistrzostwach Polski jest dla niej świeżo po olimpijskim występie. - Zawsze jest trochę stresu. Jednak są to mistrzostwa Polski i każdy chce je wygrać. Konkurencja jest wysoka. Wiktoria jest czynną żeglarką, cały czas ze sobą trenujemy, więc wiem z czym się mierzę. A Magda wróciła po 2 latach przerwy, ale to jest jednak jak jazda na rowerze, tego się do końca nie zapomina i myślę, że super sobie poradziła - dodaje.
Po srebro sięgnęła Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń), a po brąz Lilly May Niezabitowska (Stowarzyszenie Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg), która wygrała kategorię U21. Zofia Pospieszna (OŚ AZS w Poznaniu) okazała się najlepsza w U19, a Martyna Stachowiak (ŻLKS Kiekrz Poznań) w U17.
Tadeusz Kubiak (Stowarzyszenie Euro Jacht klub Pogoń Szczecin) zdobył złoty medal w klasie ILCA 7. Drugie miejsce zajął Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa), a trzecie Filip Jarosiewicz (Stowarzyszenie Euro Jacht klub Pogoń Szczecin), który awansował na medalową pozycję ostatniego dnia. Filip Olszewski zebrał komplet medali, gdyż do srebrnego w seniorach dołożył dwa złote – w U21 i U19, a do tego zaliczył prawdziwy maraton mistrzostw Polski, stając na podium w sprintach i w klasie ILCA 6, która rywalizowała w I części regat.
Agnieszka Pawłowska i Bartek Szlija (CHKŻ Chojnice/ UKŻ Lamelka Kartuzy) pewnie wygrali w klasie 470. Jak mówi sterniczka, sami są tym trochę zaskoczeni:
- Było to dla nas sporym zaskoczeniem, ponieważ mamy bardzo wyrównaną grupę, z którą ścigamy się na co dzień, więc nie spodziewaliśmy się, że aż tak dobrze nam pójdzie. Spodziewaliśmy się bardziej wyrównanej walki. Jesteśmy z siebie zadowoleni, ponieważ pokazaliśmy, co potrafimy.
Oboje są zadowoleni z całego sezonu.
- Jesteśmy zadowoleni z tego sezonu również z seniorskich regat. Na mistrzostwach Europy w stawce seniorskiej pierwszy raz byliśmy w złotej grupie. Sezon podsumowuję bardzo pozytywnie – mówi Bartek, a Agnieszka dodaje:- Z juniorskich regat natomiast pozostał lekki niedosyt, ponieważ tam otarliśmy się o medale. Nasza forma była jednak stabilna, więc jest z czego być zadowolonym.
Drugie miejsce po wyrównanej walce wywalczyli Zofia Korsak i Mikołaj Bazyli (MKS Dwójka Warszawa/KSW Baltic Dziwnów), a trzecie Kacper Paszek i Iga Wielczyk (AZS AWFiS Gdańsk/ SSW Mos Iława).
Złotymi medalistami w kategorii U21 zostali Pola Schmidt i Maciej Panaś (YKP Gdynia/Chojnicki Klub Żeglarski). W klasie 49er od początku regat Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (KS AZS AWFiS Gdańsk) nie dawali szans rywalom. Pewnie zdobyli złoty medal wygrywając 9 z 15 wyścigów.
- W tym roku mieliśmy wyśmienite warunki do żeglowania. Cztery dni, komplet wyścigów, fajny wiatr i było bardzo ciekawe ściganie. Rzeczywiście bardzo dobrze żeglowaliśmy i obroniliśmy tytuł mistrzów Polski w klasie 49er – mówi Łukasz, dla którego jest to dwunasty złoty medal w żeglarskiej karierze.
Na drugim stopniu podium stanęli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (KS AZS AWFiS Gdańsk), a na najniższym załoga Nauticus YC Olsztyn - Adam Głogowski i Maciej Krusiec.
Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (CKŻ Chojnice/AZS AWFiS Gdańsk) zostali mistrzami Polski w kategorii U23.
W klasie 49erFX niepokonane były olimpijki Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań).
Drugie miejsce i pierwsze w klasyfikacji U23 zajęły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa). Podium zamyka załoga z Nauticus YC Olsztyn Marcelina Korszon i Magdalena Skórnóg, które zostały wicemistrzyniami U23.
W klasie IQFOiL bezapelacyjnie zwyciężyła Anastasiya Valkevich, ale mistrzynią Polski została Maja Kuchta, srebrny medal i złoty w kategorii U23 zdobyła Aleksandra Wasiewicz, a brąz Martyna Duzowska (wszystkie Sopocki Klub Żeglarski).
Przez całe regaty na prowadzeniu wymieniali się bracia Lewińscy. Ostatecznie medale podzieli między sobą zgodnie z wiekiem - na pierwszym jest Dominik, a na drugim Igor (Gdański Klub Żeglarski).
- Ciąłem się z bratem, nie było łatwo. Między nami jest różnica 4 lat, ale naprawdę daje radę. Zaledwie kilka dni temu wygrał mistrzostwa Polski juniorów. Ogólnie rozegraliśmy 4 dni dobrego ścigania i w słabym i w mocnym wietrze, więc każdy mógł się wykazać – mówi mistrz Polski.
Trzecie miejsce zajął Stanisław Trepczyński (Sopocki Klub Żeglarski).
Koniec mistrzostw Polski klas olimpijskich oznacza rozpoczęcie III części, w której zobaczymy kolejne klasy nieolimpijskie. Dwuosobowa Nautica 450, jednoosobowy OK Dinghy i dwusobowy FD, czyli Latający Holender to klasy o bogatej tradycji, w których dziś rywalizują głównie dorośli, niejednokrotnie z ciekawą żeglarską historią. Obok nich rywalizować będą najmłodsi w klasie Bic Techno 293, która jest najliczniejszą windsurfingową klasą na świecie.
W rozegranych miesiąc temu na Balatonie mistrzostwach świata wystartowało 340 zawodniczek i zawodników z 18 państw. Polacy wywalczyli dwa medale w kategorii U13 w 5.0. Podczas rozpoczynających się mistrzostw Polski wystartuje zarówno złota medalistka Kalina Wilandt (SKŻ Ergo Hestia Sopot), jak i srebrny Jakub Kaźmierczak (UJKS Szturwał Kalisz).W klasie tej zmierzy się również kilkoro podopiecznych Zofii Klepackiej, która kończy dziś swój start w olimpijskiej klasie iQFOiL, a od jutra będzie pełniła rolę trenerki.
- Dwa lata temu założyłam klub w Nieporęcie UKS Klepacka Nieporęt Team. Chciałam, żeby powstała przestrzeń do dzielenia się pasją z innymi. Udało mi się to osiągnąć, mamy fajną grupę. Nasi zawodnicy robią postępy z miesiąca na miesiąc, już drugi rok startujemy w mistrzostwach Polski, teraz w klasie Bic Techno. Cieszy fakt, że są te dzieci, że chcą trenować i że kolejni czekają, żeby się zapisać. Żeglarstwo w Polsce to niszowy sport, my sami musimy też wyjść z inicjatywą, propagować żeglarstwo, chodzić do szkół, opowiadać jaki to jest fajny sport, że ma się kontakt z przyrodą, żywiołami, że poszerza horyzonty – mówi Zosia.
Wieloletnia kariera Zofii Klepackiej została uhonorowana podczas zakończenia pierwszej części mistrzostw Polski. Najbardziej utytułowana polska windsurferka otrzymała z rąk Tomasza Chamery, prezesa PZŻ okolicznościową statuetkę ze spersonalizowanym grawerem:„Dla Zofii Noceti - Klepackiejw podziękowaniu za wybitne osiągnięcia sportowe w żeglarstwie”.
Mistrzostwa Polski 2024 cz. 3 dla klas: N450, OKD, FD, T293 będą połączone z Pucharem PZŻ w klasie Wingfoil. W tej nowej konkurencji rozegrane zostaną dodatkowo mistrzostwa Polski instruktorów.
Termin wyścigów Mistrzostwa Polski Cz. III: 6-8.09.2024 r.
Termin wyścigów Puchar PZŻ Wing Race oraz MP instruktorów: 7-8.09.2024 r.
Wyścigi rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli 8 września.
Wyniki II części Mistrzostw Polski – klas nieolimpijskich: https://tiny.pl/45sg24n9
Rel: PZŻ, Fot. Bartosz Modelski