Jachting

To było prawdziwie żeglarskie święto na Zatoce Puckiej. Ponad 400 zawodniczek i zawodników zakończyło rywalizację o medale w pierwszej części Mistrzostw Polski. Regaty rozpoczęły się i zakończyły słabym wiatrem, ale w sobotę wyścigi napędziła dobra żeglarska pogoda. Ostatecznie w każdej klasie rozegrano od 6 do 9 wyścigów.

W klasyfikacji U19 klasy iQFOiL zwyciężył Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) wśród mężczyzn i Maria Rudowicz (UKS Szturwał Kalisz) wśród kobiet.

-Trenowałam teraz ciężko przez ostatnie miesiące, więc jestem bardzo zadowolona, że się udało – mówi Marysia i opowiada o dalszych planach: - Moim największym marzeniem jest pojechać na igrzyska olimpijskie, chyba każdy żeglarz o tym marzy. W tym roku mamy jeszcze Mistrzostwa Świata i na razie na tym się skupiam. To mój ostatni rok w kategorii U17, więc chcę go maksymalnie wykorzystać.

W kategorii U15 złotymi medalistami zostali Wojtek Gałecki (Sopocki Klub Żeglarski) i Julia Przybył (Uczniowski Jacht Klub Sportowy Szturwał).

Nie zawiodły pretendentki do medalu w klasie 29er, tegoroczne multimedalistki regat międzynarodowych Alicja Tutkowska i Alicja Dampc (YKP Gdynia/ CHKZ Chojnice), które zwyciężyły zarówno w klasyfikacji kobiet, jak i w generalnej. Wśród załóg męskich najlepsi okazali się Szymon Kolka i Mateusz Gąsiorowski (YKP Gdynia), a w kategorii U17 duet braci - Ignacy i August Sobczak (Sailing Legia/ Chkż Chojnice), z których pierwszy ma dopiero 12 lat!

Katamarany to od dawna specjalność klubu UKS Navigo i to właśnie załogi z Sopotu zapełniły najwyższe stopnia podium w klasach Nacra 15 i Hobie Cat. W tej pierwszej zwyciężyli Michał Trafalski z Józefem Krasowskim, a w drugiej Roksana Hrycyna i Maciej Cesarz.

Na klasie Moth przez całe regaty niepokonany był Maciej Żarnowski (UKS Navigo), który wygrał 6 z 7 wyścigów, choć jak mówi, zwycięstwo nie było oczywiste:
- Rywalizacja była bardzo wyrównana. Regaty były dla mnie bardzo wymagające i psychicznie, i fizycznie. Konkurencja była blisko. W zasadzie tylko w jednym wyścigu na górnym znaku byłem pierwszy, więc wcale nie dominowałem.

W klasie Europa złoty medal zdobył Jeremi Zimny (Wolsztyński Klub Żeglarski), w wśród kobiet Weronika Folmer (Klub Sportowo – Turystyczny Elektryk Grudziądz).

Trzeci z rzędu złoty medal Mistrzostw Polski w klasie ILCA 6 zdobył Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa).

- Chłopaki potrafią mi dopiec, ale łatwo się nie daję. Zawsze będę walczył o każdy metr, o każdy punkt, do samego końca – mówi Filip, który już jutro rozpocznie zmagania w drugiej części mistrzostw Polski, tym razem w olimpijskiej ILCA 7: - Po to trenuję, po to dużo czasu spędzam na wodzie i czuję się przygotowany. Poza tym codziennie wypoczywam wieczorami, więc jestem zregenerowany i gotowy na kolejne mistrzostwa.

Bracia Szczukowcy Jeremi i January (CHKŻ Chojnice) zwyciężyli w klasie 420, a mistrzami Polski U17 zostali Mikołaj Głąb i Mateusz Budzisz (Nauticus Fundacja Promocji Sportów Wodnych).
Klasa ta jest przygotowującą do olimpijskiej 470 i to zawodnikom klasy 420 przyglądała się Jolanta Ogar – Hill, srebrna medalistka olimpijska z Tokio, która zajmuje się szkoleniem w klasie 470.

- Taki moment mistrzostw Polski klas nieolimpijskich jest idealnym czasem, żeby podejrzeć młodych żeglarzy. Dużo mojej uwagi skupionej jest również na trenerach. Jest przestrzeń, by z nimi porozmawiać, poznać ich wizje na przyszłość, jakie mają spostrzeżenia, co można zmienić – mówi Jolanta, która uczestniczy w ministerialnym projekcie „Super trener” dedykowanym dla olimpijczyków lub medalistów mistrzostw Europy i mistrzostw świata klas olimpijskich. Tłumaczy, dlaczego interesuje się klasą 420: - Przyglądam się rozwoju tej klasy, ponieważ to organizm połączony. Im lepsi żeglarze wyjdą z 420 technicznie i merytorycznie, tym nam na 470 będzie łatwiej i będziemy rozpoczynać z wyższego poziomu. Zależy nam, żeby ujednolicić myśl szkoleniową już na poziomie 420.

W rozpoczynających się jutro Mistrzostwach Polski klas olimpijskich wystartuje ponad 200 zawodników i zawodniczek, najwięcej w klasach ILCA 6 i ILCA 7: odpowiednio 53 i 72 łódki. Zobaczymy również 470 Mikst, IQFoil, 49er i 49erFX.

Ciekawie zapowiada się rywalizacja w kobiecej ILCA 6. Tytuł mistrzyni Polski będą próbowały odebrać Wiktorii Gołębiowskiej (UKŻ Wiking) aktualna olimpijka Agata Barwińska (SSW MOS Iława) olimpijka z Tokio Magdalena Kwaśna (Chojnicki Klub Żeglarski), a także Lilly May Niezabitowska (Stowarzyszenie YK Kotwica Tarnobrzeg), która jest mistrzynią Europy juniorów U21.

Olimpijki z Paryża zobaczymy również w 49erFX. Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (AZS Poznań) zmierzą się z aktualnymi brązowymi medalistkami mistrzostw świata juniorów Gabrielą Czapską i Hanną Rajchert (KS Spójnia Warszawa). Ciekawa rywalizacja zapowiada się w kategorii U23 klasy iQFOiL. Igor Lewiński i Michał Polak (obaj Gdański Klub Żeglarski) oraz Stanisław Trepczyński (SKŻ Sopot) to utytułowani młodzi windsurferzy z apetytami na złoty medal.

Wyścigi rozpoczną się już jutro i potrwają do czwartku 5 września.

Wyniki wszystkich kategorii I części Mistrzostw Polski – klas nieolimpijskich: https://tiny.pl/26j1y3xr
Strona II części Mistrzostw Polski: https://tiny.pl/45sg24n9

Fot. Bartosz Modelski

Organizatorem Mistrzostw Polski w Sprincie, klasach olimpijskich i nieolimpijskich oraz Wingfoil jest Polski Związek Żeglarski. 
Współorganizatorem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego, a gospodarzem Miasto Puck.

 

 

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter