Bezpieczeństwo

We wtorek, 25 lipca załoga śmigłowca W-3WARM z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się na statku transportowo-pasażerskim pod banderą Litwy.

O godzinie 7.24 załoga śmigłowca ratowniczego W-3WARM, pełniąca dyżur na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, otrzymała informację, że mężczyzna znajdujący się na statku transportowo - pasażerskim pod banderą Litwy Victoria Seaways wymaga ewakuacji na ląd z powodu gwałtownie pogarszającego się stanu zdrowia. Śmigłowiec Anakonda, dowodzony przez kpt. pil. Marcina Abłażewicza wystartował po 11 minutach od otrzymania sygnału, kierując się w rejon ok. 40 mil morskich na północ od latarni Stilo. Dolot do wyznaczonego rejonu, w którym znajdował się statek Victoria Seaways, trwał 20 minut. Załoga nawiązała łączność ze statkiem i wykonała zawis, a następnie na jego pokład opuszczeni zostali lekarz i ratownik. O godzinie 8.14 mężczyzna, z podejrzeniem udaru mózgu, został podjęty na pokład śmigłowca, którego załoga rozpoczęła lot powrotny. 25 minut później maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, gdzie chory został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

W tym roku to ósma akcja ratownicza z udziałem załogi samolotu lub śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. W ciągu ostatnich 25 lat lotnicy morscy uczestniczyli w 609 takich akcjach udzielając pomocy 322 osobom.

Akcja ratownicza była jednocześnie "debiutem bojowym" zmodernizowanej wersji Anakondy W-3WARM o numerze 0511 oraz pierwszą w ogóle, prowadzoną zmodernizowanym śmigłowcem Anakonda. Modernizację pięciu najstarszych śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej prowadzą zakłady lotnicze PZL-Świdnik, na podstawie umowy zawartej z Inspektoratem Uzbrojenia w 2014 roku. Jej celem jest unifikacja wyposażenia, doposażenie w nowy sprzęt śmigłowców W-3RM oraz przebudowa do wersji ratowniczej dwóch śmigłowców wersji transportowej. Wszystkie zmodernizowane śmigłowce mają reprezentować jednolity standard maszyn W-3WARM. Zmodernizowane Anakondy wyposażono między innymi w cyfrowy system sterowania silnikami FADEC (Full Authority Digital Engines Control) (w miejsce analogowego), nowe wyposażenie ratownicze oraz nowe kamery termowizyjne sprzężone z reflektorami - tzw. szperaczami. Wszystkie śmigłowce wyposażone będą również w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS, który znacznie usprawni prowadzenie ewakuacji poszkodowanych z pokładów statków. Jako pierwszy, w lutym br., na macierzyste lotnisko w Gdyni Babich Dołach powrócił zmodernizowany śmigłowiec W-3T nr 0209. Miesiąc później dołączył do niego W-3T nr 0304. Obydwa są najstarszymi śmigłowcami Anakonda w BLMW, które rozpoczęły służbę w 1989 jako śmigłowce w wersji transportowej. W połowie kwietnia br., na lotnisko Babie Doły, powrócił również śmigłowiec W-3RM nr 0511 zaś w czerwcu br., na macierzyste lotnisko w Darłowie - śmigłowiec W-3RM nr 0506. W PZL Świdnik pozostaje nadal pierwszy seryjny egzemplarz morskiej Anakondy - W-3RM nr 0505.

Pod koniec ubiegłego roku podjęto decyzję o unifikacji kolejnych trzech Anakond, które do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej trafiły w latach 1998-2002. Po jej zakończeniu wszystkie maszyny W-3 lotnictwa morskiego będą miały identyczne wyposażenie co znacznie usprawni proces szkolenia i eksploatacji. Poprawi także bezpieczeństwo realizowanych zadań. Pierwszą z trzech maszyn dostarczono do Świdnika w grudniu 2016 r., a kolejną w lipcu 2017 r.

rel (Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1288 4.2122
EUR 4.2958 4.3826
CHF 4.6134 4.7066
GBP 5.1691 5.2735

Newsletter