Bezpieczeństwo

Działania sił przeciwminowych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania drożności szlaków komunikacyjnych. Takie też zadanie czeka okręty, z polską jednostką dowodzenia Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 ORP Kontradmirał X. Czernicki, które dzisiaj wyszły w morze, w ramach międzynarodowego ćwiczenia sił morskich pod kryptonimem "Posejdon 2017".

Dzisiaj, 8 marca okręty biorące udział w manewrach opuściły port w Konstancy i przeszły do rejonu operacji. Polska Marynarka Wojenna po raz pierwszy w historii bierze udział w tych ćwiczeniach.

To jedno z największych, tegorocznych ćwiczeń NATO prowadzonych na Morzu Czarnym. W manewrach bierze udział 17 okrętów reprezentujących bandery 7 państw sojuszniczych, 3 grupy nurków-minerów, samoloty i śmigłowiec oraz jednostki zabezpieczenia i wsparcia logistycznego - w sumie 1500 marynarzy i żołnierzy. Ćwiczenie potrwa do 13 marca, a jego organizatorem jest rumuńska Marynarka Wojenna.

Manewry prowadzone są na wodach terytorialnych Rumunii. Siły biorące udział w ćwiczeniu zostały podzielone na 4 zespoły. Pierwszym, w którego skład wchodzą niszczyciele min dowodzi ORP Kontradmirał X. Czernicki. Oprócz hiszpańskiego ESPS Duero i tureckiego TCG Alanya, które na co dzień wchodzą w skład SNMCMG2 pod polskie dowództwo podporządkowano dodatkowo jednostkę grecką HS Evropi i drugą turecką TCG Anamur.

Kolejne dwa okręty SNMCMG2 zostały przydzielone do pozostałych zespołów - rumuński ROS Axente działa w grupie trałowców, a niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS Rottweil prowadzi operację wraz z grupami nurków-minerów w zespole nurkowym. Ostatni zespół ćwiczenia "Posejdon 2017" reprezentowany jest przez jednostki zabezpieczenia i wsparcia logistycznego.

Scenariusz ćwiczenia bazuje na fikcyjnej sytuacji kryzysowej, wymagającej interwencji sił sojuszniczych. Na podstawie rezolucji ONZ do zagrożonego rejonu zostają wysłane siły morskie. Zadaniem sił przeciwminowych jest udrożnienie morskich szlaków komunikacyjnych i tym samym zapewnienie bezpieczeństwa jednostkom handlowym. Okręty biorące udział w ćwiczeniu oprócz walki z zagrożeniami minowymi będą realizowały zadania z zakresu obrony przed atakami z powietrza, walki z zagrożeniami asymetrycznymi, zaopatrywania i wsparcia logistycznego na morzu, jak również niesienia pomocy uszkodzonym jednostkom.

Uroczyste otwarcie ćwiczenia odbyło się w poniedziałek, 6 marca. Uczestniczył w nim dowódca rumuńskiej MW wiceadmirał dr Alexandru Mirsu, dowódca rumuńskiej Floty kontradmirał Daniel Capatana, dowódca SNMCMG2 i zarazem Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki 2017 kmdr por. Aleksander Urbanowicz oraz lokalne władze. Następnie, w kolejnym dniu marynarze uczestniczyli w konferencji przed wyjściem okrętów w morze, podczas której nanoszono ostateczne poprawki i sprawdzono przygotowanie do ćwiczeń.

Podczas wizyty w Konstancie dowódca PKW Czernicki 2017 i Zespołu SNMCMG2 oraz polscy marynarze wypełniali również funkcje dyplomatyczne, których celem jest budowanie pozytywnego wizerunku nie tylko polskiej floty ale całego kraju. Na zaproszenie Ambasadora RP i Pełnomocnika Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii Pana Marcina Wilczka oraz dowódcy PKW Czernicki kmdr por. Aleksandra Urbanowicza na pokładzie polskiej jednostki dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki gościli między innymi: szef Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta Rumunii Sebastian Huluban, dowódca Marynarki Wojennej Rumunii wiceadmirał dr Alexandru Mirsu oraz prefekt Prowincji Konstanca Adrian Viorel Nicolaescu. Dowódca PKW Czernicki złożył także wizytę dowódcy rumuńskiej Floty kontradmirałowi Daniel Capatana oraz władzom Konstancy na czele z prezydentem miasta i przewodniczącym rady miasta. Delegacja PKW Czernicki z dowódcą okrętu kmdr ppor. Przemysławem Lizikiem wspólnie z Ambasadorem RP w Bukareszcie złożyła również wiązankę kwiatów i zapaliła znicze na grobie żołnierzy zmarłych z ran po klęsce wrześniowej w obozie internowania w Babadag w Rumunii, a ksiądz kapelan odmówił modlitwę za zmarłych.

Polska Marynarka Wojenna objęła dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) w styczniu 2017 roku. Na czele Zespołu stanął wówczas kmdr por. Aleksander Urbanowicz, a okrętem dowodzenia został ORP Kontradmirał X. Czernicki. Na pokładzie jednostki zaokrętowano polski sztab, który odpowiada za sprawne dowodzenie podległymi jednostkami. Obecnie w skład Zespołu oprócz Czernickiego wchodzą: hiszpański niszczyciel min ESPS Duero i turecki TCG Alanya, niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS Rottweil i rumuński trałowiec ROS Axente. Rejonem działania Zespołu jest Morze Śródziemne i Czarne, jednakże jest on gotowy do prowadzenia operacje niemal w każdym rejonie świata. Misja Czernickiego w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego potrwa pół roku i zakończy się w lipcu 2017 roku. 

rel (Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1129 4.1959
EUR 4.2327 4.3183
CHF 4.5147 4.6059
GBP 5.0704 5.1728

Newsletter