System obrony powietrznej MBDA Land Ceptor z powodzeniem zniszczył cel podczas ostatnich strzelań demonstracyjnych na poligonie Vidsel w Szwecji. To kamień milowy dla projektu przed wejściem do służby w British Army (Wojskach Lądowych Wielkiej Brytanii).
Land Ceptor wykorzystuje sprawdzony wspólny modułowy pocisk przeciwlotniczy (Common Anti-air Modular Missile, CAMM) obecnie produkowany i dostarczany do wspólnych zapasów aby spełnić wymagania obrony powietrznej British Army i – jako Sea Ceptor – Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii). W szeregach British Army Land Ceptor zastąpi używane obecnie zestawy Rapier, zapewniając skokowy wzrost zdolności, w tym ponad trzykrotnie większy zasięg i zdolność do przechwytywania znacznie groźniejszych celów.
Próby demonstracyjne wykazały dojrzałość systemu Land Ceptor podczas wszystkich sekwencji działania, które obejmowały przebazowanie wyrzutni, załadowanie pocisków, odbiór danych o celu z radaru Giraffe-AMB, przetwarzanie danych o celu przez integralny system dowodzenia i kierowania oraz wykonanie kompletnej sekwencji odpalenia pocisku, z dwukierunkową wymianą danych pomiędzy wyrzutnią i pociskiem podczas fazy dolotu do celu oraz pomyślne przechwycenie przy pomocy głowicy samonaprowadzającej podczas końcowej fazy lotu i zniszczenie celu.
Land Ceptor z pociskami CAMM jest systemem obrony powietrznej najnowszej generacji, mającym nadzwyczajne zdolności zarówno jako system bardzo bliskiego zasięgu (VSHORAD), na dystansie poniżej 1 km, jak i system średniego zasięgu (MRAD), na dystansie poniżej 25 km. Kluczowe własności CAMM to aktywna radiolokacyjna głowica samonaprowadzająca, dwukierunkowe łącze informacyjne, silnik rakietowy o niskim poziomie emisji i jego zdolność do zwalczania celów w pełnej sferze (360 stopni) po odpaleniu z wyrzutni pionowej. Dzięki ich połączeniu pocisk może szybko przechwycić najbardziej wymagające i najgroźniejsze cele, także podczas zmasowanego ataku z użyciem uzbrojenia precyzyjnego i pocisków manewrujących z dużą prędkością, które w ostatniej chwili nadlatują jednocześnie z różnych kierunków na małej wysokości.
Próby na Vidsel zbiegły się z rozpoczęciem produkcji systemu Land Ceptor, który obecnie przechodzi próby i integrację w ramach systemu systemów architektury obrony powietrznej British Army Sky Sabre. To ostatnia z serii pomyślnych prób CAMM i jego systemów, które w ciągu kilku lat konsekwentnie dowodziły jego dojrzałości i przełomowych osiągów.
Royal Navy przeprowadziła ostatnio wiele prób dopuszczających system Sea Ceptor do eksploatacji. Sea Ceptor, który także używa pocisków CAMM, jest wprowadzany do służby jako następca systemu Vertical Launch Seawolf na używanych przez Royal Navy fregatach Typ 23. System Sea Ceptor zapewni znaczące zwiększenie zdolności fregat Royal Navy, ponieważ oprócz doskonałych zdolności samoobrony zyskają one zdolność obrony innych okrętów w lokalnym obszarze działań. W system Sea Ceptor zostaną także uzbrojone najnowsze fregaty dla Royal Navy – Typ 26 i Typ 31e.
Land Ceptor jest pierwszym wariantem rodziny brytyjskich produktów ulepszonych zdolności modułowej obrony powietrznej (Enhanced Modular Air Defence Solutions, EMADS). EMADS łączy najlepsze w swojej klasie systemy i technologie z całej europejskiej bazy MBDA, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i kosztów opracowania elastycznego systemu obrony powietrznej. EMADS został zaprojektowany aby zapewnić łatwość zintegrowania użytkowanego uzbrojenia i infrastruktury dzięki modułowej konstrukcji i zastosowaniu standardowych interfejsów. CAMM to rodzina pocisków, w skład której wchodzi też CAMM-ER, mający wszystkie komponenty CAMM za wyjątkiem silnika rakietowego o większym ciągu, zwiększającego jego zasięg do ponad 40 km.
rel (MBDA)