Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych i sprawowanie nadzoru autorskiego na budowę wrót sztormowych na rzece Tudze.
Wrota sztormowe będą miały za zadanie chronić przede wszystkim miasto Nowy Dwór Gdański oraz poldery po obu stronach rzeki przed skutkami powodzi sztormowej. Ten typ powodzi powodowany jest spiętrzeniem wód w odcinkach ujściowych rzek przez wiatry sztormowe wiejące od morza. Wskutek tego dochodzi do wezbrania wód w korytach.
Wspomniane wrota, które powstaną przy ujściu rzeki Tugi do Szkarpawy, będą odcinać Tugę od wód wezbrania sztormowego napływających z Zalewu Wiślanego rzeką Szkarpawą. Woda spływająca w tym czasie rzeką Tugą będzie odprowadzana przez przelew boczny do kanału Pryżnik, dalej rzeką Linawą i za pośrednictwem przepompowni w Chłodniewie do Szkarpawy. Obiekt będzie zautomatyzowany i podlegał stałem monitoringowi.
Zamówiona dokumentacja obejmować będzie ponadto:
- budowę przelewu bocznego,
- przebudowę kanału Pryżnik.
Wykonawcą dokumentacji jest przedsiębiorstwo Biuro Projektów Wodnych Melioracji i Inżynierii Środowiska Birowodmel sp. z o.o. Koszt zamówienia to 356 700 zł. Termin ukończenia pracy planowany jest na 29 czerwca 2018 r. Po wykonaniu dokumentacji projektowej zostanie wyłoniony na drodze przetargu wykonawca budowy wrót.
Budowa wrót sztormowych na Tudze jest jednym z elementów projektu pn. "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław - Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku". Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).
rel (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku)