Jak czytamy na stronie Radia Gdańsk, 115 pytań trafiło do Urzędu Morskiego w Gdyni od firm, które są chcą wziąć udział w przetargu na projekt dokumentacji kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Termin na składanie ofert miał upłynąć miał w poniedziałek, ale z powodu dużego zainteresowania Urząd Morski przedłużył go do czwartku. Inwestycja ma być w całości sfinansowana z budżetu państwa.
Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej dla - Budowa kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w tym, śluzy z konstrukcją zamknięć, kanału głównego i odcinków połączeniowych z awanportem portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej oraz portem postojowym/stanowiskami postojowymi od strony Zalewu Wiślanego.
W zakres inwestycji wchodzą połączenia drogowe, mostowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą: modernizacja do portu Elbląg - na odcinku od Zalewu Wiślanego do mostu w Nowakowie oraz na odcinku od mostu w Nowakowie na długości około 2,5km; tor wodny od Zatoki Elbląskiej do wybranej lokalizacji kanału żeglugowego i sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.
Kontrakt obejmuje również całą koncepcję inwestycji oraz analizy środowiskowe.
- Badania falowe, badania ruchu rumowiska, badania geotechniczne - trochę tego jest - mówi na łamach Radia Gdańsk Anna Stelmaszyk- Świerczyńska z Urzędu Morskiego w Gdyni.
Nie jest jeszcze pewna lokalizacja tej inwestycji, choć właśnie z powodu ruchu rumowiska dwa miejsca są najlepsze. - Nowy Świat i Skowronki są na Mierzei Wiślanej najbardziej bezpieczne. Są to tak zwane miejsca zmiany kierunku ruchu rumowiska - dodaje Stelmaszyk- Świerczyńska.
Przewiduje się, że budowa kanału oraz towarzyszących mu przedsięwzięć powinna zostać zakończona do 2020 roku, najpóźniej do 2022. Sam przekop Mierzei wiślanej ma kosztować 880 milionów złotych.
Radio Gdańsk, AL, rel (Urząd Morski w Gdyni)
Wizualizacje, video: Urząd Morski w Gdyni
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.