Drugi i ostatni dzień gdyńskiej konferencji obfitował w merytoryczne i branżowe prezentacje przedstawicieli firm i instytucji z obszaru alternatywnych źródeł energii i jej oszczędzania.
Czwartek, 3 października 2024 roku był drugim dniem VIII Konferencji PPLNG i bioLNG, która odbywała się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Temat tegorocznej konferencji to „Napędzając Przyszłość” Strategie LNG i bioLNG dla zrównoważonej i inteligentnej mobilności”. Jej organizatorem była tradycyjnie Polska Platforma LNG i bioLNG.
Czytaj także:
Pierwszą prezentacją była ta, Dominika Gladysa z formy STX „Białe certyfikaty – jak pozyskać dodatkowe środki na inwestycje obniżające zużycie energii w firmie?". Białe certyfikaty to instrument mający na celu promowanie efektywności energetycznej i redukcji zużycia energii w sektorze przemysłowym i komercyjnym.
Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej (EED) określa obowiązkowe cele w zakresie ograniczenia zużycia energii w całej Unii Europejskiej (UE). Jest to kluczowy element celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.
- Dzięki zespołom ds. efektywności energetycznej w Polsce i całej Europie, STX wspiera klientów w całym procesie dekarbonizacji – mówił m.in. Dominik Gladys. – Mając wiedzę i kontakty na rynku w różnych sektorach, w tym w przemyśle, budownictwie usługowym, rolnictwie i transporcie, pozwala to na skuteczne przeprowadzenie klientów przez proces otrzymania „Białego certyfikatu” – dodaje Gladys.
Grzegorz Wołgajew z firmy Timex oraz jego hiszpańscy partnerzy z firmy Indox prezentowali nowoczesną cysternę kriogeniczną do transportu gazu ciekłego. Zresztą, można ją był zobaczyć przed Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
„LNG małej skali – droga do bezpieczeństwa i niezależności energetycznej”, to z kolei był temat wystąpienia Elżbiety Zeidler, która reprezentowała amerykańską firm Chart. Ona także mówiła m.in. o wykorzystaniu transportu kriogenicznego w działalności firmy.
– Od lat współpracujemy także z NASA, dlatego wszystkie rakiety startujące z Przylądka Canaveral na Florydzie są napędzane paliwem wodorowym, transportowanym w naszych cysternach. To jest paliwo przyszłości, prawdopodobnie nie tak dalekiej – mówiła Elzbieta Zeidler.
O niestandardowych pomysłach na rynku gazu mówi też Paweł Warszycki z Nestten, a ponad setka gości na gdyńskiej konferencji mogła się też dowiedzieć m.in. o strategiach dekarbonizacji przedsiębiorstw, o których mówiła Izabela Filipiak z Deloitte, czy biometanie przełamującym bariery, a prezentowanym przez Lecha Wojciechowskiego z DUON.
VIII Konferencja „Napędzając Przyszłość” Strategie LNG i bioLNG dla zrównoważonej i inteligentnej mobilności” w Gdyni, to był czas i miejsce interesujących treści, zwłaszcza dla ludzi z branży, którzy zresztą brali aktywny udział w dyskusjach i prezentacjach. Wydarzenie zgromadziło ponad 100. przedstawicieli sektora gazu, biogazu i biometanu, stając się istotnym forum wymiany wiedzy na temat aktualnych trendów, regulacji oraz technologicznych innowacji wspierających transformację energetyczną w Polsce.
W ciągu dwóch dni, w ramach 14. paneli dyskusyjnych, eksperci szczegółowo omawiali, jak ekologiczne paliwa, takie jak LNG i bioLNG, odgrywają kluczową rolę w redukcji emisji CO2. Podkreślano, że są one nieodłącznym elementem strategii zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki. Prelegenci analizowali zarówno wyzwania, jak i możliwości, jakie niesie ze sobą transformacja energetyczna, wskazując na rosnące znaczenie tych paliw w procesie dekarbonizacji różnych sektorów gospodarki, w szczególności transportu.
- Rynek biogazu stoi przed wielkimi wyzwaniami. Już ponad 200 firm aktywnie zaangażowało się w tę branżę, a do sektorowego porozumienia dołączają kolejne podmioty. Osiem grup roboczych nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, ale kluczowe jest zwiększenie świadomości rządzących na temat potencjału biometanu. Mimo wprowadzenia niektórych przepisów dotyczących tzw. paliw przyszłości w ustawie wiatrakowej, rozwój wciąż hamuje brak edukacji i zrozumienia społecznego. Potrzebujemy liderów, którzy wesprą tę transformację. Wspomniany ekologiczny gaz w postaci biometanu może być szansą dla Polski do obniżenia śladu węglowego i bycia konkurencyjnym wśród rynków europejskich. Wsparcie dużych farm powyżej 1 MW ze strony rządzących jest kluczowe do osiągnięcia tego celu - powiedziała Sylwia Koch-Kopyszko, ekspert ds. biogazu i biometanu, członek Rady Naukowej Polskiej Platformy LNG i bioLNG.
- Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom VIII Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG za przybycie i aktywny udział. To dzięki Wam tegoroczna edycja była wyjątkowym wydarzeniem, pełnym merytorycznych dyskusji i inspirujących wniosków. Wspólnie pokazaliśmy, jak wielki potencjał tkwi w LNG i bioLNG oraz jak kluczowa jest gazomoblilność w dekarbonizacji transportu towarowego - kołowego i morskiego – powiedział Adam Niklewski, prezes Polskiej Platformy LNG.
PortalMorski.pl był partnerem medialnym wydarzenia.
AMS, rel (PPLNG)