Od kilku tygodni trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Po przekazaniu terenu wykonawcy, czyli polsko-belgijskiemu konsorcjum firm NDI oraz Besix, budowa została wygrodzona.
Na teren inwestycji weszła specjalistyczna firma, która zajęła się usunięciem tzw. obiektów ferromagnetycznych. Wśród pozostałości po II wojnie światowej były głównie łuski, naboje i skrzynki z amunicją. Na terenie inwestycji postawiono także zaplecze, czyli biura budowy.
Aktualnie w szerokim zakresie toczą się prace porządkowe oraz przygotowawcze, związane z wykonaniem nabrzeża rozładunkowego, zlokalizowanego w części morskiej przekopu. Rozpoczęły się dostawy materiałów na potrzeby wykonania nabrzeża. Na całym terenie wykonywane są też przygotowawcze prace ziemne. Potrwają one przez najbliższe miesiące.
- W lutym zacznie powstawać nabrzeże południowe (rozładunkowe), połączeniowe oraz część nabrzeża kanału żeglugowego – mówi Dominik Wróblewski, kierownik budowy z konsorcjum NDI/ Besix. Całość tego obiektu przeznaczona będzie na potrzeby dostaw drogą morską materiałów budowlanych. Chcemy zminimalizować przewożenie materiałów lądem.
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kpt. ż.w Wiesław Piotrzkowski podkreśla, że organizacja ruchu podczas budowy jest dla Inwestora sprawą bardzo istotną. – Przyświecają nam dwa kluczowe założenia, a mianowicie maksymalizacja transportu materiałów budowlanych drogą wodną oraz minimalizacja utrudnień w sezonie letnim.
Inwestycja „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską cz. I” obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą; budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym. Kanał żeglugowy ma mieć 1 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą konsorcjum firm NDI i Besix.
rel (Urząd Morski w Gdyni)
Fot., video: materiały prasowe NDI/Besix
• NIEMCY SAMI PRZECHODZĄ NA ENERGETYKĘ WĘGLOWĄ9 ODCHODZĄ OD ELEKTROWNI ATOMOWYCH) I SĄ NAJWIĘKSZYM TRUCICIELEM ( PRODUCENTEM CO2) W EUROPIE! NA DODATEK WYCINAJĄ LASY.
• ZAWSZE KAŻDY ZŁODZIEJ I BANDYTA KRZYCZĄ " ŁAPAĆ ZLODZIEJA" TO JEST WPROST PODRĘCZNIKOWY PRZYKŁAD TAKIEGO DZIALANIA.!
• MGR INŻ. ENERGETYK,
• EDWARD ROEDING PUBLICYSTA DZIENNIKARZ OBYWATELSKI 2011 ORAZ 2013 ROKU (RÓWNIEŻ ABSOLWENT UG EKONOMI -PR I REKLAMY )
•
• PROŚBA -PROSZĘ SPRAWDZCIE TO W NECIE -ZARZĄD GREENPECE POLSKĄ TO NIEMCY
• Ps. PROJEKT PRZEKOPU POWSTAŁ JUŻ ZA CZASÓW PANOWANIA STEFANA BATOREGO . SZKODA , ŻE NIE ZREALIZOWANY - NIEMCY I ROSJANIE NIE MIELI BY SIĘ DO CZEGO ***** , TYMBARDZIEJ ŻE WTEDY POLSKA BYŁ NAJWIĘKSZĄ POTEGĄ MILITARNĄ W EUROPIE OD MORZA BAŁTYCKIEGO DO CZARNEGO!
• [link usunięty]
•
• DOT. NIEOFICJALNE KOLEJNE INTERRWENCJE KOMISJI EUROPEJSKIEJ WS POLSKI
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.