Żegluga

Nie ma bezpośredniego zagrożenia wyciekiem paliwa z zatopionego wraku tankowca Franken na dnie Bałtyku - mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odnosząc się do zapowiadanej przez NIK kontroli służb zajmujących się niebezpiecznymi substancjami zalegającymi w morzu.

W poniedziałek NIK zapowiedziała, że w kwietniu rozpocznie kontrolę służb monitorujących zagrożenia ekologiczne w Bałtyku. Związane są one z paliwami w zatopionych wrakach i bronią chemiczną z drugiej wojny światowej. Kontrola jest konsekwencją sygnałów, które docierają do Izby ze strony mediów, ekologów i naukowców. Grona te alarmują od kilku lat, że na dnie Bałtyku w pobliżu polskiego wybrzeża spoczywają "bomby ekologiczne". Jak przypomina Izba, są to wraki z drugiej wojny światowej i zatopiona po jej zakończeniu broń chemiczna i amunicja.

Izba przypomniała, że na dnie Bałtyku znajduje się ok. 300 wraków okrętów, w tym ok. 100 w Zatoce Gdańskiej. "Te najgroźniejsze to pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken (wrak niemieckiego tankowca - PAP). Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się zapaść w każdej chwili i spowodować ogromną katastrofę ekologiczną" - zaznaczyła Izba.

"Kierujemy apel do pana Kwiatkowskiego (prezesa Izby Krzysztofa - PAP), aby nie używał tematu właśnie Frankena, przede wszystkim bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego, w kategoriach politycznych. Przez osiem lat nie spojrzał okiem nawet na to, co się dzieje na Bałtyku, na stan zasobów, na nic, wynikających z zagrożeń z zalegających wybuchów Frankena" - mówił Gróbarczyk w piątek dziennikarzom.

Czytaj także: Franken - zagrożenia i stan faktyczny

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przyznał, że temat ten jest znany od 1945 roku, a już w latach 50-tych były prowadzone rozmowy w tej sprawie. "I oczywiście podejmuje się go w ramach wywołania jakiegoś rozgardiaszu politycznego" - dodał.

"Pragnę wszystkich uspokoić - (...) prowadzimy stały monitoring. Urząd Morski prowadzi monitoring nad tym obszarem, (...) poszukując jakichkolwiek wycieków" - powiedział Gróbarczyk. Dodał, że dokonywane są także okresowe zejścia pod wodę.

Przyznał jednocześnie, że "historycznie można jednoznacznie powiedzieć tak, jak mówią specjaliści - nie ma tam paliwa lekkiego". W związku z tym - jak mówił - nie jest możliwy wyciek bezpośredni, wynikający z obecności paliwa lekkiego. "Prawdopodobnie znajduje się tam paliwo ciężkie, mazut, który już powinien być zbrylony. Nie stanowią zagrożenia. I nic, co przeprowadziliśmy do tej pory, nie wykazało najmniejszego zagrożenia w tym zakresie. Wszystkich uspokajam. Nie ma tam bezpośredniego zagrożenia wyciekiem" - zapewnił minister.

Zaapelował, "żeby ten temat nie był używany politycznie, bo on szkodzi przede wszystkim Trójmiastu i ruchowi turystycznemu".

Z zapowiedzi NIK wynika, że kontrola obejmie Urzędy Morskie, Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także urząd Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska. Cytowany w komunikacie na stronie NIK prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że kontrola ma przede wszystkim sprawdzić, czy podjęto właściwe działania wobec zatopionych materiałów niebezpiecznych - wraków z paliwem i bojowych środków trujących, jak szacowane są ryzyka wystąpienia skażeń i jak urzędy monitorują miejsca, w których znajdują się wraki i broń.

Izba poinformowała, że według różnych szacunków, w Bałtyku może zalegać od 50 do nawet 100 tys. ton broni chemicznej i amunicji. Zatapiano ją głównie w Głębi Gotlandzkiej i Głębi Bornholmskiej.

autor: Aneta Oksiuta

+3 IM
A jak Pan Minister skomentuje fakt, że największą panikę, razem z ekologami z Mare, nakręca teraz, podległy Ministrowi, Instytutu Morski z Gdańska. A inna podlegla mu instytucja, czyli Urząd Morski, twierdzi coś całkiem przeciwnego?
05 kwiecień 2019 : 15:11 Div | Zgłoś
+1 powiedz papuzko
Kaiser idiot, General idiot, Minister idiot!!
06 kwiecień 2019 : 09:16 Stary Kolejarz | Zgłoś
0 Amber PiS
Kampania się zbliża, później będziemy się martwic, na co pójdą pieniądze z bursztynu!?
10 kwiecień 2019 : 15:46 Szymon xyz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter