Żegluga

Grupo Unidos por el Canal SA (GUPC SA), wykonawca odpowiedzialny za projekt rozbudowy kanału Panamskiego doprowadził do pełnej funkcjonalności trzeciego zestawu śluz.

- Projekt jest gotowy do odbioru pierwszych statków, a wyniki wielu badań i testów potwierdzają, że mamy system światowej klasy - powiedział Giuseppe Quarta, prezes GUPC. Osiągnięcie pełnej operacyjności rozumie się m.in. poprzez ukończenie ponad 2000 testów, a także 120 badań.

Finalizacja projektu, którego realizację rozpoczęto w 2007 roku, pierwotnie była zaplanowana na 2014 rok - w setną rocznicę powstania - jednak rosnące koszty inwestycji spowodowały opóźnienie.

W sierpniu ubiegłego roku informowaliśmy na łamach Portalu Morskiego o przecieku, który wykryto w murze nowej śluzy. W liście od hiszpańsko-włosko-belgijsko-panamskiego konsorcjum Grupo Unido (GUPC), poinformowano, że przeciek był wynikiem niedostatecznego zbrojenia stalowego w tym obszarze, które poddane zostały ekstremalnym testom wytrzymałościowym.

Informowano wówczas, że zaplanowane otwarcie rozbudowanego kanału, tj. na kwiecień br. pozostanie bez zmian. Później datę tę ponownie zmieniano, ale teraz wiadomo już, że oficjalne otwarcie nastąpi 26 czerwca 2016 roku.

Czytaj także: Amerykański statek chińskiego operatora zainauguruje żeglugę przez rozbudowany Kanał Panamski

Czytaj także: Kanał Panamski: ostatnie fazy rozbudowy

Przez Kanał Panamski dotychczas wpływały kontenerowce o nośności do 5 tys. TEU, po rozbudowie przepłyną nim jednostki od 5 do nawet powyżej 10 tys. TEU, czyli Post-Panamaxy.

AL

Video: Panama Canal/youtube

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0644 4.1466
EUR 4.2243 4.3097
CHF 4.5435 4.6353
GBP 5.1 5.203

Newsletter