Parlament Europejski oraz Rada Ministrów zakończyły dziś negocjacje nad wieloletnim planem zarządzania zasobami na Bałtyku, utrzymując zapisy zezwalające na ich przeławianie, co w efekcie zagraża stabilności sektora rybołówstwa - informuje międzynarodowa grupa Oceana.
Wczoraj wieczorem, po póltorarocznych negocjacjach, Parlament Europejski, Komisja Europejska oraz Rada Ministrów ds. Rybołówstwa osiągnęły niezadawalające porozumienie w sprawie wieloletniego planu zarządzania stadami dorsza, śledzia i szprota w Morzu Bałtyckim. W obecnej formie plan pozwala na dalsze przeławianie najważniejszych bałtyckich zasobów, ignorując zobowiązanie do ich odtworzenia i utrzymania powyżej zrównoważonych poziomów, zawarte we Wspólnej Polityce Rybołówstwa (WPRyb).
- Ministrowie rybołówstwa po raz kolejny udowodnili, że unijne prawo ochrony środowiska istnieje tylko na papierze i zdecydowali się zignorować swój obowiązek do zarządzania zasobami w sposób zrównoważony - mówi Lasse Gustavsson, dyrektor zarządzający Oceaną w Europie. - Zakończenie przełowienia najpóźniej do 2020 r. musi być naszym priorytetem i decydenci mieli okazję by to zapewnić. Wczorajsza decyzja jest straconą szansą, by to uzyskać.
Wieloletni plan w odniesieniu do stad dorsza, śledzia i szprota w Morzu Bałtyckim jest niezwykle ważnym aktem prawnym; jest to bowiem pierwszy plan stworzony w oparciu o nową WPRyb. Wszelkie wady i niedociągnięcia wyznaczają niskie ambicje dla przyszłych planów zarządzania w innych regionach (np. planu wieloletniego dla Morza Północnego).
Oceana to największa międzynarodowa grupa wsparcia działająca na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych. Za cel stawiają sobie promowanie w tym zakresie polityki ekologicznej w oparciu o kampanie naukowe. W okresie od 2001 roku objęli ochroną 1,2 miliony mil kwadratowych mórz i oceanów, włącznie z niezliczonymi żółwiami, rekinami, delfinami i innymi morskimi stworzeniami. Grupę wspiera już przeszło 500 000 zwolenników. Oceana, jako organizacja o zasięgu globalnym, posiada swoje biura w Europie oraz w Ameryce Północnej, Południowej i Środkowej.
rel (Oceana)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.