W tym roku do Bałtyku trafi dziewięć fok szarych. Trzy z nich, to urodzone w fokarium Stacji Morskiej IO UG w Helu szczenięta, które dziś zostały wypuszczone do swojego naturalnego środowiska w Słowińskim Parku Narodowym.
Pozostałe sześć fok przyszło na świat w naturze, ale osobniki te wymagały rehabilitacji i pomocy ekspertów. Zostaną one wypuszczone na morzu, w rejonie Zatoki Gdańskiej, w miejscu ich znalezienia – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.
Trzy foki szare urodziły się w tym roku w helskiej Stacji – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. - Każda z nich otrzymała specjalny nadajnik, zakupiony w ramach projektu prowadzonego przez WWF i Stację Morską IO UG, który pozwoli śledzić ich wędrówki przez pierwsze miesiące ich życia na wolności. Dzięki specjalnej mapie dostępnej na stronie internetowej wędrówkifok.wwf.pl każdy będzie mógł poznać ich dalsze losy.
W tym roku do Bałtyku zostanie wypuszczonych w sumie dziewięć fok szarych. Oprócz trzech urodzonych w fokarium, sześć z nich urodziło się w naturze. Wymagały jednak pomocy i rehabilitacji. Na pomoc pospieszyli im wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF. Jedna z nich została już wypuszczona z łodzi, na morzu. Pozostałe pięć wróci do Bałtyku jak tylko będą do tego gotowe. Zależy to zarówno od stanu ich zdrowia, jak i umiejętności samodzielnego zdobywania pokarmu. Także te foki będą wyposażone w nadajniki zakupione m.in. przy wsparciu WWF Polska.
Zgodnie z tradycją foki, które urodziły się w fokarium mają imiona zaczynające się na kolejną literę alfabetu. W tym roku jest to litera N, a focze maluchy nazywają się Norda, Natka i Neptun. Z kolei urodzone w naturze zwierzęta, które w Stacji Morskiej wracają do zdrowia, zostały nazwane od miejsc ich znalezienia. Wśród nich jest Cypelka, Kuzia, Władek, Piachu, Decet i Chałupka.
Nadajniki są przyklejone do sierści fok i odpadną w momencie linienia, czyli w maju przyszłego roku. . Nie będą wprawdzie tak długo wysyłać sygnałów, ale mogą służyć jako znak identyfikacyjny fok, są bowiem pomalowane na różne kolory. Informacje zebrane z tych urządzeń pozwolą na dalsze analizy strategii wędrówek fok szarych -miejsc, gdzie najczęściej przebywają, kierunku ich wędrówek, a także czasu i głębokości nurkowania. Z dotychczasowych danych wiemy na przykład, że foka potrafi pokonać dystans średnio około 50 kilometrów na dobę.
Kluczowym działaniem jest ochrona miejsc występowania fok oraz zapobieganie zagrożeniom ze strony ludzi, które pogarszają stan środowiska Bałtyku. Liczebność foki szarej, po spadku ze 100 tysięcy na początku XX wieku do zaledwie 3 - 4 tysięcy w latach 80, wzrasta systematycznie od tego czasu jako efekt wprowadzenia działań ochronnych głównie przez kraje skandynawskie i obecnie wynosi ponad 30 tysięcy. Na polskie wybrzeże foki zaczynają powoli wracać po kilkudziesięcioletniej nieobecności. Niektóre z nich po bałtyckich wędrówkach na miejsce swojego pobytu wybierają ujście Wisły, gdzie na odizolowanych od lądu piaszczystych łachach znajdują odpoczynek.Wprawdzie okres urodzin i wychowania młodych fok szarych już się skończył, ale w czerwcu na polskim wybrzeżu mogą pojawić się także nowonarodzone foki pospolite – rodzą kilka miesięcy później niż foki szare. Chociaż ten gatunek foki nie jest liczny w Bałtyku, to Błękitny Patrol WWF obserwował już ich narodziny na polskim brzegu, a do Stacji Morskiej trafiały te focze maluchy na rehabilitacje.
WWF Polska przypomina, że każdą obserwację foki żywej lub martwej należy niezwłocznie zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer 795 536 009 lub do Stacji Morskiej IOUG w Helu, numer 601 889 940. Pamiętajmy też o tym, aby nie zbliżać się do zwierzęcia i zapewnić mu spokój, do czasu pojawienia się Patrolu.
Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
WWF Polska
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.