Projekt ustawy o rybołówstwie trafił po wtorkowej debacie w Sejmie do dalszych prac w komisji rolnictwa. Posłowie PiS i PO podczas debaty zgłosili do niego poprawki. Projekt kompleksowo reguluje sprawy związane z połowami na Bałtyku i dostosowuje polskie prawo do regulacji UE.
W projekcie ustawy kompleksowo określono zasady wykonywania rybołówstwa morskiego, właściwości organów i tryb postępowania w sprawach: nadawania, cofania i zawieszania uprawnień do wykonywania rybołówstwa morskiego, w tym ochrony żywych zasobów morza, a także nadzoru nad wykonywaniem tego rybołówstwa oraz wyładunkiem i przeładunkiem organizmów morskich.
Projektowana ustawa zmienia pojęcia rybołówstwa morskiego, które - według obecnej ustawy - oznacza połów ryb dla celów zarobkowych, natomiast w nowej ustawie - zarobkowe prowadzenie połowów będzie określane jako wykonywanie rybołówstwa komercyjnego. Rybołówstwo morskie natomiast obejmie szerszy zakres działalności, tzn. rybołówstwo komercyjne, rybołówstwo rekreacyjne, połowy organizmów morskich prowadzone w celach badań naukowych, zarybianie oraz chów lub hodowlę ryb.
Projekt wprowadza przepis stanowiący o możliwości ustanowienia wieloletnich udziałów połowowych i dopuszcza możliwość zbywania limitów połowowych. Takie rozwiązanie krytykowane jest przez niektóre organizacje rybackie.
W ustawie znalazły się także zapisy dotyczące kar finansowych za naruszenie przepisów Wspólnej Polityki Rybackiej m.in. dotyczy to nielegalnych połowów, niszczenia narybku, nieoznakowania narzędzi połowowych, braku wpisu do rejestru statków, zanieczyszczenia środowiska itp. Według części rybaków i posłów PiS ich wysokości, a także sposób wyliczenia jest niezrozumiały.
Procedowana ustawa wdraża do polskiego prawa 10 unijnych aktów prawnych. Ma ona zastąpić dotychczas obowiązującą ustawę z 2004 r.
Farmer.pl
Propozycji rozwiązania jest kilka, począwszy od zwiększenia wymiaru ochronnego łowionych dorszy z 38 cm do 40 cm, zwiększenia wymiaru oczka do 120 mm, czy też poprawy selektywności stosowanych narzędzi połowowych, głównie włoków. Większość w tym ostatnim widzi najrozsądniejsz y sposób rozwiązania problemu."
[link usunięty]
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.