W ramach zwalczania nielegalnych połowów na całym świecie Komisja Europejska zaproponowała dziś wprowadzenie zakazu przywozu produktów rybołówstwa ze Sri Lanki w celu rozwiązania problemu handlowych korzyści wynikających z nielegalnych połowów.
Krok ten podjęto po czterech latach intensywnego dialogu z tym państwem, po upływie których nie było ono w stanie wykazać, że w wystarczającym stopniu wyeliminowało nielegalne, nieraportowane i nieuregulowane połowy (NNN).
Komisja potwierdziła natomiast dzisiaj, że Belize, Fidżi, Panama, Togo i Vanuatu, które otrzymały ostrzeżenia w tym samym czasie co Sri Lanka, podjęły skuteczne działania służące rozwiązaniu problemu nielegalnych połowów. W związku z tym komisja wnioskuje o zniesienie środków handlowych nałożonych w marcu tego roku na Belize.
Maria Damanaki, unijna komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, stwierdziła: „Nasze zdecydowane działania w zakresie współpracy dają rezultaty. Pięciu państwom należą się dzisiaj wyrazy uznania za poważne zajęcie się kwestią nielegalnych połowów. Nie mogę niestety powiedzieć tego samego w odniesieniu do Sri Lanki. Mam nadzieję, że sygnał, jaki wysyłamy dzisiaj, będzie sygnałem alarmowym dla tego kraju”.
Sri Lanka musi zająć się kwestią nielegalnych połowów
Zgodnie z oceną Komisji Sri Lanka nie zajęła się w wystarczającym stopniu likwidacją niedociągnięć zidentyfikowanych w listopadzie 2012 r. w jej systemie kontroli rybołówstwa. Były to przede wszystkim niedociągnięcia we wdrażaniu środków kontroli, brak odstraszających sankcji dla floty pełnomorskiej, jak również brak przestrzegania międzynarodowych i regionalnych przepisów w dziedzinie rybołówstwa.
W rezultacie komisja zdecydowała się wprowadzić zakaz przywozu do UE produktów rybołówstwa złowionych przez statki Sri Lanki. W celu uniknięcia zakłóceń w bieżących umowach handlowych całość środków handlowych wejdzie w życie dopiero w połowie stycznia 2015 r. — po upływie trzech miesięcy od opublikowania decyzji w Dzienniku Urzędowym UE.
Potwierdzenie postępów w odniesieniu do Belize, Fidżi, Panamy, Togo i Vanuatu
W dniu dzisiejszym komisja zaproponowała również usunięcie Belize z wykazu niewspółpracujących państw trzecich w zakresie zwalczania nielegalnych połowów, a także wycofanie środków handlowych zastosowanych wobec tego kraju w marcu 2014 r. Belize wykazało wolę zreformowania ram prawnych i przyjęcia nowego zestawu przepisów dotyczących inspekcji, kontroli i monitorowania statków. Rada podejmie decyzję w tej sprawie.
Analogicznie komisja zapowiedziała również zakończenie działań wobec Belize, Fidżi, Panamy, Togo i Vanuatu, które otrzymały formalne ostrzeżenie w listopadzie 2012 r. Kraje te podjęły konkretne środki, aby zlikwidować stwierdzone niedociągnięcia, i wykazały zaangażowanie na rzecz ukończenia procesu reform strukturalnych służących rozwiązaniu problemu nielegalnych połowów.
Komisja Europejska przedłużyła współpracę z Koreą, Curaçao i Ghaną do stycznia 2015 r. Pomimo pewnych postępów poczynionych przez te kraje, które otrzymały formalne ostrzeżenie w listopadzie 2013 r., potrzeba im jest więcej czasu na wprowadzenie zmian.
Komisarz Damanaki powiedziała: „Postępy, których dokonało Belize w swoim systemie kontroli rybołówstwa od czasu otrzymania czerwonego światła, pokazują, że walka UE z nielegalnymi połowami jest skuteczna. Sformalizowana współpraca z UE pomogła temu krajowi przejść na zrównoważone połowy. To samo tyczy się Fidżi, Panamy, Togo i Vanuatu. Pozytywne podejście tych krajów powinno służyć za wzór innym krajom znajdującym się w podobnej sytuacji”.
Hubert Bierndgarski
fot. H. Bierndgarski
Chyba, że masz na myśli Marka G. w roli Komisarza ??? to adres mam...
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.