Komisja Europejska przedstawiła propozycję podziału kwot połowowych na rok 2015 dla gatunków ryb eksploatowanych komercyjnie w Bałtyku. Organizacja ekologiczna WWF Polska jest zaniepokojona brakiem alternatywy w zakresie wielkości połowów dorsza ze stada wschodniego.
Propozycja komisji jest w dużej mierze zgodna z opinią naukowców i zakłada znaczące zwiększenie połowów śledzia bałtyckiego (+51% dla śledzia w centralnym Bałtyku), częściowe obniżenie kwot dla szprota (-17% w porównaniu z rokiem 2014), łososia (średnio o 15%) oraz dorsza ze stada zachodniego (o 48%). W przypadku dorsza ze stada wschodniego, komisja zdecydowała, pomimo otrzymanego od Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) doradztwa naukowego dla tego stada, o przedstawieniu propozycji podziału kwoty połowowej dopiero we wrześniu.
- Brak propozycji Komisji Europejskiej w odniesieniu do kwot połowowych dla stada wschodniego dorsza jest niepokojący – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. - Mamy jednak nadzieję, że komisja podejmie decyzję w tym zakresie w oparciu o najbardziej aktualne zalecenia ICES. Należy też pamiętać, że Bałtyk jest pierwszym akwenem, dla którego kwoty połowowe powinny być ustalone zgodnie z zapisami zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Zapisy te gwarantują, że decyzje podejmowane będą „zgodnie z najlepszymi, dostępnymi opiniami naukowymi”.
Sytuacja bałtyckich stad dorsza uległa w ostatnim czasie znaczącemu pogorszeniu. Zarówno rybacy jak i naukowcy zwracają uwagę na spadek wielkości i masy pojedynczych osobników. Naukowcy nie są zgodni co do przyczyn tego zjawiska, ale sam fakt spadku mas osobniczych odnotowała także Międzynarodowa Rada Badań Morza. W swojej opinii dla Komisji Europejskiej, ICES zakwalifikował wschodnie stado dorsza, jako stado, w stosunku do którego dysponujemy zbyt małą ilością danych, aby przedstawić propozycję kwot połowowych w oparciu o obowiązujący dotychczas plan zarządzania tym gatunkiem. Biorąc to pod uwagę ICES proponuje obniżenie kwot połowowych dla dorsza ze stada wschodniego o 56% oraz zwraca uwagę na konieczność powtórnej oceny sytuacji tego stada.
WWF zwraca również uwagę, że istnieje kilka naukowych tez wyjaśniających obecną sytuację dorsza bałtyckiego. Jedną z prawdopodobnych przyczyn niskich mas osobniczych jest brak pożywienia dla dorsza. Aby przeciwdziałać tej sytuacji Międzynarodowa Rada Badań Morza proponuje, aby ograniczyć połowy śledzia w obszarze, w którym współwystępuje z dorszem.
- Niestety, z przedstawionej przez Komisję propozycji wynika, że nie wzięła ona pod uwagę głosu ICES w tym zakresie – dodaje Prędki. – Ogólna zmiana wielkości kwoty połowowej śledzia centralnego Bałtyku, zaproponowana przez Komisję, jest zbliżona do doradztwa naukowego. Brakuje jednak w propozycji odniesienia do zaproponowanego przez ICES ograniczenia połowów śledzia w podobszarach Bałtyku, w których występuje dorsz w celu zwiększenia bazy pokarmowej tego gatunku.
Hubert Bierndgarski
fot. H. Bierndgarski
jak sie ma papierkowa kalkulacja ministerswa ile rybak zarobi w roku 2014
podana cena konkretnych ryb podana ilosc zlowionych ryb podany dochod rybaka na koniec
dzis cena dorsza w granicy 4,00zl/kg lcpsr gdzie koszty paliwa sprzetu i oczywiscie
rybolowstwo dzis stoi na skraju bankructwa!!!!jakie bedzie jutro??wiele zalezy od nas samych!!!
[link usunięty]
[link usunięty]
02/09/2014
W Stacji Badań Modelowych i Ośrodku PROMYK w Ińsku w dniach 18-19 września 2014 r. odbędzie się seminarium organizowane w ramach realizacji projektu „Badania eksperymentalne nad zmniejszeniem nieujawnionych odrzutów przy połowach dorsza bałtyckiego”.
Podczas seminarium prezentowane będą metody badawcze oraz uzyskane wyniki.
Przedstawiony zostanie również stan prac nad przygotowaniem Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”, aktualna sytuacja rybołówstwa dorszowego, współpraca środowiska rybackiego z naukowcami oraz wybrane zagadnienia dotyczące zarządzania zasobami ryb.
Przychylając się do próśb środowiska oraz kilku organizacji zaproszonych na spotkanie w sprawie przełożenia jego terminu informujemy, iż spotkanie odbędzie się tydzień później t.j. 11 września 2014 r. (czwartek) o godzinie 10:00. Miejsce spotkania nie uległo zmianie (Kołobrzeg ulica Węgorzowej 8 - sala konferencyjna KGPR).
Z poważaniem,
Łukasz Kowalik
KOŁOBRZESKA GRUPA PRODUCENTÓW RYB SP. Z O.O.
UL. WĘGORZOWA 8
78-100 KOŁOBRZEG
TEL.: (94) 35 164 90 (wew. 20)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.