Dziesięć państw członkowskich, które zadeklarowały przekroczenie kwot połowowych przyznanych im na 2013 r., otrzyma niższe kwoty połowowe dla odnośnych stad w 2014 r.
Komisja Europejska corocznie ogłasza takie odliczenia, aby niezwłocznie reagować na szkody wyrządzone stadom przełowionym w roku poprzednim i zapewnić zrównoważone wykorzystywanie przez państwa członkowskie wspólnych zasobów ryb. W porównaniu do dwóch ostatnich lat liczba dokonanych odliczeń obniżyła się o 22 proc.
Maria Damanaki, komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, stwierdziła: „Jeśli chcemy faktycznie walczyć z przełowieniem, musimy literalnie stosować przepisy, a to oznacza przestrzeganie kwot.Z radością zauważam, że jeżeli chodzi o utrzymanie się w granicach kwot połowowych, w 2013 r. wykonaliśmy zadanie lepiej niż w poprzednich latach.Jednakże, aby doprowadzić zasoby rybne w całej Europie do dobrego stanu, potrzebujemy również skutecznej kontroli służącej egzekwowaniu obowiązujących przepisów”.
Tegoroczne odliczenia kwot połowowych dotyczą Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Polski, Portugalii oraz Wielkiej Brytanii i odnoszą się do 45 stad ryb. Wszelkich odliczeń od kwot dokonuje się w odniesieniu do tych samych stad, które zostały przełowione w poprzednim roku; dalsze odliczenia następują w przypadku wielokrotnego przełowienia, przekroczenia kwot o ponad 5 proc. lub jeżeli dane stado jest objęte planem wieloletnim.
Jeśli jednak państwo członkowskie nie dysponuje kwotą, z której mogłoby zrekompensować przełowienie, stosowne ilości odlicza się od kwoty połowowej z alternatywnego stada w tym samym obszarze geograficznym, z uwzględnieniem konieczności unikania odrzutów w połowach wielogatunkowych. Decyzje o odliczeniach w odniesieniu do innych stad zapadają po konsultacjach z zainteresowanymi państwami członkowskimi i zostaną opublikowane w oddzielnym rozporządzeniu jeszcze w tym roku. Z drugiej strony, jeżeli kwota dostępna nie jest wystarczająca, aby w pełni uwzględnić wspomniane odliczenia, pozostałe ilości zostają przeniesione na rok następny.
Podstawę prawną odliczeń stanowi rozporządzenie (WE) nr 1224/2009. Nakazuje ono Komisji naliczanie odliczeń od przyszłych kwot państw członkowskich, które przełowiły stada. W celu zapewnienia trwałości stad stosuje się pewne mnożniki określone w art. 105 ust. 2 i 3 rozporządzenia.
Więcej informacji:
Pełny wykaz odliczeń od kwot na 2014 r. można znaleźć na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/fisheries/cfp/fishing_rules/tacs/info/quota-deductions-for-2014.pdf
Pełny wykaz odliczeń od kwot na 2013 r. można znaleźć na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/fisheries/cfp/fishing_rules/tacs/info/quota-deductions-for-2013.pdf
Źródło: Komisja Europejska
"Aby ubiegać się o rekompensatę należy złożyć wniosek i oświadczenie starej"
Zaszczytne I miejsce zajmuje ANGLIA z wynikiem 6 269.300 kg - makrela
Zaszczytne II miejsce zajmuje POLSKA z wynikiem 4 307.740 kg - szprot
Zaszczytne III miejsce zajmuje DANIA z wynikiem 4 306.020 kg - tobias
No, no - jest się czym w końcu pochwalić - doborowe towarzystwo.
Mając na względzie w/w przełowienie jak również doradztwo ICES-u oraz komunikat Komisji EU dot. limitów na 2015 r. z zakazem odrzutów w tle to jedynym mądrym mottem na nadchodzący rok są słowa Napoleona Bonaparte: "Cierpienie wymaga więcej odwagi niż śmierć."
-Ten który ma IQ powyżej 140, proszę do gabinetu.
Wstał pierwszy facet, wszedł, po 10 minutach sytuacja się powtarza:
-Ten który ma IQ powyżej 100, proszę do gabinetu.
Mija kolejne 10 minut:
-Ten który ma IQ powyżej 50, do gabinetu. Ci którzy mają mniej, czekają.
Zostało tylko dwóch facetów, niezręczna cisza, ale jeden zdecydował się zagaić:
-Pan też głosował na Platformę?
Największy port rybacki w Polsce w perspektywie pięciu lat – czyli jak 3przywrócić lata świetności Szkunera i nadać przedsiębiorstwu nowoczesny charakter. „Pięcioletni Plan Restrukturyzacji na lata 2012- 2017” przedsiębiorstwa „Szkuner” Sp. z o.o. został przedstawiony jego Właścicielowi – powiatowi puckiemu oraz wszystkim gościom żywo zainteresowanym losami tego największego portu rybackiego w Polsce, a zarazem największego pracodawcy w całym powiecie – obecnie zatrudniającego ćwierć tysiąca osób, podczas wczorajszej konferencji prasowej (15 marca 2012 r.). „Szkuner” jest ostatnią z pięciu byłych firm państwowych, zajmujących się połowami i przetwórstwem ryb na Bałtyku, która po transformacji ustrojowej utrzymała się na rynku. Kluczowym punktem konferencji było przedstawienie strategii przyjętej na pięć kolejnych lat wraz z pięcioma wariantami przekształcenia przedsiębiorstwa, która duży nacisk kładzie na rozwój przetwórstwa, wprowadzenie na rynek nowych 2 produktów rybnych oraz istotnie zwiększenie połowów i skupu surowca.
Ale pieski nie ustają ich podlewać w swej bezgranicznej wierze.
We Władku biorą przykład z piesków i podlewają latarnie swoich marzeń.
HAU, HAU, HAU - koń by się uśmiał !!!
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.