09-10 sierpnia w Dźwirzynie, w amfiteatrze przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji odbędzie się druga w tym sezonie wakacyjnym wielka degustacja rybnych przysmaków. Tak jak w poprzednim roku o doznania kubków smakowych odwiedzających zadbają mistrzowie kuchni - Grzegorz Łapanowski oraz Ryszard Pilecki. W programie mnóstwo atrakcji.
9 sierpnia sobota – pierwszy dzień festiwalu o tematyce flądry:
13:00 – oficjalne otwarcie imprezy
13:30 – 14:15 - I pokaz kulinarny „Ryby na zdrowie”.
14:15 – 15:15 – występy artystyczne
15:30 – 16:15 – II pokaz kulinarny „Z rybą dookoła świata” Grzegorza Łapanowskiego i Ryszarda Pileckiego
16:30 – 17:00 – III pokaz kulinarny „Ryby w polskiej tradycji kulinarnej wczoraj i dziś”
18:15 – 18:40 – występy artystyczne
18:45 – 19:00 – podziękowanie i zakończenie pokazów kulinarnych
19:00 – 20:00 – gwiazda wieczoru – kabaret Andrzeja Grabowskiego
10 sierpnia – drugi dzień festiwalu o tematyce dorsza:
13:00 – start imprezy
13:30 – 14:14 – I pokaz kulinarny Grzegorza Łapanowskiego i Ryszarda Pileckiego
14:30 – 15:15 – występy artystyczne
15:30 – 16:15 – II pokaz kulinarny Grzegorza Łapanowskiego i Ryszarda Pileckiego
16:30 – 17:00 – występy artystyczne
17:15 – 18:00 – III pokaz kulinarny Grzegorza Łapanowskiego i Ryszarda Pileckiego
18:15 – 18:40 – występy artystyczne
18:45 – 19:00 – zakończenie imprezy
19:00 – gwiazda wieczoru Grzegorz Hyży
Doświadczenia z przechodzeniem na rybołówstwo MSY:
Poniżej zostały omówione niektóre przykłady przechodzenia na rybołówstwo MSY.
W przypadku połowów dorsza w Morzu Bałtyckim wyniki gospodarcze flot zależnych od dorsza znacznie się poprawiły po wdrożeniu planu zarządzania dorszem, który przybliżył sytuację połowową do sytuacji MSY. Połowy były utrzymywane na mniej więcej stabilnym poziomie, a wielkości stad zaczęły rosnąć, co oznaczało wzrost rentowności. Koszty połowów uległy zmniejszeniu w wyniku mniejszego spalania paliwa i niższych kosztów kapitałowych. Wartość dodana brutto według reprezentatywnych jednostek pływających zwiększyła się o ponad 40 % w latach od 2008 do 2011. W 2011 r. floty te wytworzyły sześciokrotnie wyższy zysk brutto w porównaniu z 2008 r. lub o 40 % wyższy w porównaniu z rokiem 2009.
O CO CHODZI PRZECIEŻ JEST ZAJEBIŚCI - MÓWIĄ TA W KOMISJI W NASZYM DEPARTAMENCIE, A WY RYBACY SIĘ CZEPIACIE !!! DO ROBOTY A NIE POSTOJE ZA KASĘ LUB KASACJA.
MIŁEJ LEKTURY !!!
Koniecznie należy zabrać głos w tej sprawie i wysłać do KE, bo nasi fachowcy i dyrektorzy departamentu na pewno wiedzą o co chodzi i dla tego nic nie robią (oprócz brania kasy za nic).
Kto w końcu ich rozliczy za cały ten syf i brak jakichkolwiek działań wspólnie ze środowiskiem ???
Minister odpowiedzialny za branżę spotkał się z rybakami 18 miesięcy temu - chyba musi być strasznie zarobiony lub zapracowany ??? SKANDAL !!!
1. Dane przytoczone przez KE w komunikacie "możliwości połowowe 2015" dotyczą dość odległej przeszłości, czyli lat 2008-2011. Zostały wyjęte "żywcem" ze sporządzanego co roku przez STECF raportu ekonomicznego dla całej floty rybackiej UE za rok 2013 (Annual Economic Report 2013), który jest dostępny tu, niestety tylko po angielsku: [link usunięty]
2. Ocena, którą przeprowadził STECF, dotyczyła flot ukierunkowanych na gatunki zarządzane w ramach planów wieloletnich, w tym dorsza bałtyckiego. Jej wyniki, odzwierciedlone w cytowanym komunikacie, dotyczą wszystkich flot bałtyckich ukierunkowanych na dorsza, a nie tylko naszej. Szczegóły na str. 87-90 raportu.
4. Doskonale rozumiem, że taki tekst w raporcie Komisji, w kontekście obecnej sytuacji dorsza bałtyckiego, może powodować irytację. Dlatego gorąco zachęcam Szanownych Dyskutantów do przekazywania swoich opinii bezpośrednio do KE. Instrukcję jak to zrobić znajdą Państwo tu [link usunięty]
W związku z tak szybką reakcją w kwestii wyjaśnień dot. oceny KE sytuacji ekonomicznej rybaków poławiających dorsza na bałtyku w latach 2008 - 2011, stanowiącą integralną część dokumentu przedstawionego PE, nie mogę zrozumieć dlaczego w tak trudnej sytuacji ekonomicznej polskich rybaków, zapis ten mija się z prawdą i jest podstawą działań komisji w kwestii ustalania TAC w kontekście MSY na wiele lat począwszy od 2015 ???
Po drugie:
Cieszy mnie fakt, że przytaczane na forum Portalu Morskiego różnego typu dokumenty, dyskusje i komentarze znajdują odbiór w szeregach osób bezpośrednio odpowiedzialnych za politykę i prawodawstwo polskiego rybołówstwa. Pytanie nasuwa się samo : Dlaczego akurat w ten sposób musi wyglądać dialog z administracją ???
Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź, a całą resztę grona polityków i decydentów serdecznie pozdrawiam.
(wielką szkodą jest fakt usunięcia strony rybactwo.info, która miała pierwotnie służyć wymianie informacji i poglądów osób bezpośrednio związanych z branżą).
dochodów, o 20% wyższe niż w 2011 r. i 39% wyższe niż w 2010 roku. Dotacje w 2012 r. były wyższe niż w 2011 r. (przyczyniając się do 25% całkowitego dochodu), które dodatkowo poprawiły zyski ekonomiczne dla floty. biorąc pod uwagę, że nakład wzrósł w 2012 o około 15% tylko i liczbę aktywnych statków o 6%, flota może dobrze produkować większe zyski w 2012 roku. Limity indywidualne realizowane w 2012 roku w odniesieniu do śledzia bałtyckiego centralny może mieć negatywny wpływ na gospodarczy
wyniki segmentów poławiających ten gatunek. Maksymalne dopuszczalne limity połowowe zostały ustanowione na podstawie Statki rozmiar (długość). Statków poniżej 15 m przydzielono najniższą możliwą limit połowowy (80 ton) i statki większe niż 25,5 m najwyższe limity (800 tona). W obu przypadkach limity są jednak, mniejsza
niż rzeczywistej zdolności tych statków ryb Na początku 2013 r. ceny Atlantic śledzia były nieco niższe w porównaniu do 2012 r. (-5%), podczas gdy ceny szprot pozostały na historycznie wysokim poziomie, co może przyczynić się do lepszych wyników gospodarczych dla floty krajowej 2013, zwłaszcza pelagiczne segmenty. Wyższe TAC dla gatunków pelagicznych dodatkowo mieć pozytywny wpływ na wydajność floty w 2013 roku.
2013,25 Niższe ceny dorsza może szczególnie wpłynąć na wyniki gospodarcze denne segmentów floty kierowania dorsza w Polsce (DTS, DFN, HOK i PG1012).Innym problemem, który może mieć negatywny wpływ na te rybołówstwa jest pogarszająca indywidualnego stanu dorsza bałtyckiego (chuda ryba).
Ilość paliwa spadła o 20% od 2008 roku. Głównymi czynnikami powodującymi zmniejszenie zużycia paliwa była redukcja ponownie liczby statków rybackich, a następnie zmniejszenie liczby dni na morzu.
czas do 30.09.2014 r. - DO ROBOTY PREZESI na etatach !!! bo zostaniemy w czarnej D...
z dnia 11 grudnia 2013 r.
art.43 ; art 44
file:///C:/Users/SONY/Documents/CELEX-32013R1380-PL-TXT.pdf
Pod warunkiem, że sprawozdania roczne departamentu nie będą mijały się z prawdą i może będzie O.K.
CHĘTNIE SIĘ DO WAS rybacy przyłączymy w blokadach największych dróg dojazdowych do miejscowości turystycznych !!! Najlepiej już i teraz!!!
SORRY, ALE NIE WIDZIMY JUŻ INNEGO WYJŚCIA, MINISTERSTWO NAS OLEWA I OKRADA NA KAŻDYM KROKU, A NACZELNICY MAJĄ WODĘ W USTACH I NIC NIE WIADOMO CO BĘDZIE...
([mail usunięty]) Tel. + +48 735 6118 - dane z raportu.
Mając do dyspozycji tak szeroką wiedzę na temat ekonomiki połowów i perspektyw funkcjonowania podmiotów polskiej floty rybackiej w oparciu o połowy na obszarze Morza Bałtyckiego, śmie twierdzić, iż w dyspozycji Departamentu Rybołówstwa znajduje się pełna analiza uwzględniająca poszczególne przedziały długości kutrów i łodzi oraz ich szczegółową charakterystykę ekonomiczną.
Pytanie : Dlaczego do dnia dzisiejszego na wniosek organizacji rybackich instytucja naukowa dysponująca szerokim wachlarzem informacji dot. zasobów oraz zdolności połowowej naszej floty nie przedstawiła szerokiemu gremium ekspertów w tym i rybakom analiz, które dałyby podstawy do ukształtowania i procedowania w odpowiedni sposób perspektyw wieloletniego planu połowowego jak również przygotowania programu operacyjnego na lata 2014-2014, a co za tym idzie ustawy o rybołówstwie ???
W naszym kochanym kraju "grupa sobieradków" nie dopuszcza do wiadomości faktu, że rybak - praktyk może doradzić urzędnikowi w kwestiach, o których pan zza biurka nigdy nie słyszał. Instytucją jedyną i najmądrzejszą jest "człowiek instytucja" Pan Zbigniew, który ułożył cały ten scenariusz według wytycznych ( pytanie kogo ???), ale niestety nie koniecznie dobrych dla polskiego rybaka.
Panie Zbigniewie: Wszystko należy poświęcić człowiekowi. Tylko nie innych ludzi.
PROJEKTY REALIZOWANE W 2014 ROKU
Tematy statutowe:
NZ-1 – Analiza ekonomiczna działalności i wyników polskiego rybołówstwa w 2013 roku;
Kierownik: mgr Stanisław Szostak
W pracy przedstawiona będzie sytuacja ekonomiczna polskiego rybołówstwa w 2013 roku i dokonana zostanie ocena zachodzących zmian i rysujących się tu tendencji. Badania mają charakter cykliczny, a ich zakres obejmuje podstawowe zagadnienia charakteryzujące stan rybołówstwa w Polsce – warunki działania, połowy, wykorzystanie floty rybackiej, przetwórstwo, handel zagraniczny, zaopatrzenie rynku i spożycie ryb, zatrudnienie i wydajność pracy. Osiągnięte w 2013 r. wyniki będą przedstawione i analizowane na tle wyników roku poprzedniego.
NZ-3 – Wpływ inwestycji infrastrukturalnych na wzrost konkurencyjności portów rybackich.
Kierownik: mgr Marcin Rakowski
Celem pracy jest ocena na ile stan wyposażenia i infrastruktury portowej determinuje konkurencyjność portu rybackiego. Na przykładach wybranych portów, posiadających zbliżoną charakterystykę wykorzystania przez flotę rybacką, zostaną wskazane i ocenione najważniejsze czynniki, wpływające na konkurencyjność i możliwości rozwoju portów rybackich. Badanie ma wskazać związki pomiędzy istniejącą infrastrukturą obsługi wyładunków ryb a wykorzystaniem portu przez rybołówstwo.
Do szczegółowych zadań zakładu należą:
opracowywanie propozycji zasad gospodarowania zasobami oraz uczestniczenie w kształtowaniu podstaw polityki rybackiej na forum krajowym i międzynarodowym
współpraca z polską administracją morską oraz z przedsiębiorstwami i stowarzyszeniami
badanie rynku rybnego oraz ekonomicznych aspektów jego regulacji w krajach UE
badanie tendencji rozwojowych w rybołówstwie, przetwórstwie i handlu rybnym w Polsce
[link usunięty]
strona 8
W rozmowach uczestniczyli także reprezentanci banków i firm ubezpieczeniowych. Dyskusja dotyczyła różnych aspektów dotyczących eksportu polskich owoców i warzyw na rynki trzecie
Panie Mistrze Sawicki !!! Podobną determinację prosimy Aby Pan wykazał również w działaniach w sprawie POLSKIEGO RYBOŁÓWSTWA !!! Tylko w Panu nadzieja ...
Każdy ma swój punkt widzenia, ale nie każdy z niego coś widzi.
[link usunięty]
Obszary polityki - Rybołówstwo
Grupy docelowe -
W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy obywatele i organizacje. W szczególności interesują nas uwagi ze strony obywateli i organizacji, których działalność związana jest z rybołówstwem oraz środowiskiem przybrzeżnym i morskim lub którzy interesują się tymi dziedzinami.
Czas trwania konsultacji - Od 26 czerwca 2014 r. do 30 września 2014 r.
Cel konsultacji -
Umożliwienie wszystkim obywatelom europejskim wyrażenia opinii na temat sposobu ustalania poziomów nakładu połowowego i kwot połowowych zgodnie z nową wspólną polityką rybołówstwa oraz w świetle wiedzy naukowej na temat zrównoważonych połowów.
ZABIERZ GŁOS W TEJ SPRAWIE - TO TWOJA SZANSA NA PRZYSZŁOŚĆ !!!
Osoby fizyczne (odpowiadające we własnym imieniu)
Prześlij plik e-mailem – osoby fizyczne
Organ publiczny
Prześlij plik e-mailem – organ publiczny
Organizacje (stowarzyszenie itp.)
Prześlij plik e-mailem – organizacje
Rejestr służący przejrzystości dotyczący organizacji
W celu zapewnienia przejrzystości organizacje (organizacje pozarządowe, stowarzyszenia handlowe, przedsiębiorstwa itp.) zachęca się do udostępnienia informacji o sobie poprzez rejestrację w unijnym rejestrze służącym przejrzystości oraz zaakceptowanie jego regulaminu.
Jeśli Państwa organizacja nie jest jeszcze zarejestrowana, mogą ją Państwo zarejestrować teraz. Następnie prosimy wrócić na tę stronę i udzielić odpowiedzi jako organizacja zarejestrowana.
Odpowiedzi niezarejestrowanych organizacji zostaną opublikowane oddzielnie.
Odpowiedzi zostaną opublikowane na tej stronie internetowej pod Państwa nazwiskiem lub nazwą Państwa organizacji – chyba że zastrzegą Państwo, że ujawnienie Państwa tożsamości zaszkodziłoby Państwa uzasadnionym interesom. W takim wypadku odpowiedź może zostać opublikowana anonimowo.
Więcej informacji na temat tych konsultacji
Dokument konsultacyjny
Dane kontaktowe
Odpowiedzialny departament
Komisja Europejska – Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa - Kontakt
E-mail
[mail usunięty]
Adres pocztowy
European Commission
Directorate-General for Maritime Affairs and Fisheries
J79 01/21, B-1049
B-1049 Bruksela
Belgia
CAŁĄ PRAWDĘ I TYLKO PRAWDĘ !!!
KONIECZNIE WYPRACOWAĆ STANOWISKO, KTÓRE OTWORZY OCZY URZĘDNIKOM EU I POKAŻE ILE PRAWDY BYŁO W RAPORTACH WYSYŁANYCH PRZEZ NASZĄ ADMINISTRACJĘ !!!
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.