Realizując obowiązek nałożony Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie sposobu i warunków wykorzystania ogólnej kwoty połowowej (Dz. U. Nr 282, poz. 1653 z późn. zm.), minister właściwy do spraw rybołówstwa informuje, że dodatkowe kwoty połowowe następujących gatunków organizmów morskich wynoszą:
- kwota połowowa dorszy (podobszary 25-32 Morza Bałtyckiego) - 2 735 855 kg,
- kwota połowowa śledzi (podobszary 22-24 Morza Bałtyckiego) - 1 285 kg,
- kwota połowowa szprotów (podobszary 22-32 Morza Bałtyckiego) - 1 023 869 kg.
Podział dodatkowych kwot połowowych wymienionych gatunków ryb nastąpi zgodnie z zasadami określonymi we wspomnianym wyżej rozporządzeniu.
Wnioski o przyznanie dodatkowych kwot połowowych należy składać, wraz z wnioskami o zmianę specjalnych zezwoleń połowowych, do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w terminie 14 dni, licząc od dnia 15 lipca 2014 roku.
Hubert Bierndgarski
Rolnicy z woj. lubelskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego chcą w ten sposób zwrócić uwagę rządu na niskie ceny skupu owoców miękkich. Pośród ok. 300 protestujących są plantatorzy z pow. bialskiego. – To zmowa cenowa zakładów przetwórczych – uważa Marian Chwedoruk z gm. Konstantynów, jeden z organizatorów pikiety. – Cena spadła nawet do 40 groszy za kilogram. W ubiegłym roku można było liczyć na 1,50 zł – precyzuje Maciej Chełstowski, producent porzeczki z Hruda w gm. Biała Podlaska. – Nie opłaca się uruchamiać kombajnu, dlatego część owoców zostawiłem na krzakach – dodaje.
Z kolei, za wiśnie w skupie płacą 80 groszy za kilogram, tymczasem wyprodukowanie kilograma tych owoców kosztuje od 1,5 do 2 złotych. Dla wielu plantatorów produkcja staje się nieopłacalna. Dlatego jednym z ich głównych postulatów jest wprowadzenie ceny minimalnej ustalonej w oparciu właśnie o koszty produkcji.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.