Straż Graniczna we Władysławowie znów udaremniła wyjście w morze pijanemu szyprowi na łotewskim kutrze. Mężczyzna miał blisko 1,5 promila alkoholu. W piątek ten sam kuter nie dostał zezwolenia na opuszczenie portu, bo prawie cała załoga była nietrzeźwa.
Strażnicy graniczni w trakcie odprawy pięcioosobowej załogi wyczuli od szypra zapach alkoholu. Jak wykazało urządzenie pomiarowe, 58-latek miał prawie 1,5 promila alkoholu. Dokładnie tyle samo, co 9 maja, gdy załoga tego kutra, poza mechanikiem pokładowym, była nietrzeźwa. Drugi szyper miał wtedy przeszło 2 promile, dwaj pozostali załoganci od 0,5 do ponad 2 promili alkoholu.
We wtorek cała załoga, poza szyprem, była trzeźwa. Jednostce znów nie zezwolono na wyjście w morze. O sytuacji powiadomiono Kapitanat Portu we Władysławowie.
PODSTAWA PRAWNA- KODEKS CYWILNY
Art. 4171.153)
§ 1. Jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie aktu normatywnego (Ustawy lub rozporządzenia) , jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności tego aktu z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.
§ 2.154) Jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji, jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu ich niezgodności z prawem, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. Odnosi się to również do wypadku, gdy prawomocne orzeczenie lub ostateczna decyzja zostały wydane na podstawie aktu normatywnego niezgodnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.