Łotewski kuter z pijaną załogą nie wyszedł 9 maja z Władysławowa w morze po kontroli Straży Granicznej. Czterech członków załogi, włącznie z szyprem, znajdowało się w stanie nietrzeźwości. Trzeźwy był tylko mechanik pokładowy.
Strażnicy graniczni wyczuli zapach alkoholu w trakcie odprawy granicznej pięcioosobowej załogi. Wszystkich mężczyzn przebadali na zawartość alkoholu. 58-letni szyper miał prawie 1,5 promila alkoholu, drugi szyper przeszło 2 promile, dwaj pozostali załoganci od 0,5 do ponad 2 promili alkoholu. Trzeźwy był tylko mechanik pokładowy. Kuter ponownie zostanie poddany odprawie granicznej, gdy załoga wytrzeźwieje. O sytuacji Straż Graniczna powiadomiła Kapitanat Portu we Władysławowie, który będzie prowadził dalsze czynności wobec załogi. Przebywanie w stanie nietrzeźwości na terenie portu jest naruszeniem zarządzenia Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
- Do końca marca mieliśmy otrzymać odpowiedzi dotyczące programu ratowania polskiego rybołówstwa - mówi Katarzyna Wysocka ze Środkowopomorsk iej Organizacji Rybackiej, która również wchodzi w skład Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa. - Takiej odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Do dzisiaj nie mamy również konkretnych odpowiedzi na nasze 4 główne postulaty, które określiliśmy na początku tego roku. Dlatego wracamy do mocniejszego tonu rozmów. Może wtedy urzędnicy zauważą nasze problemy.
Wysocka powiedziała nam, że na spotkaniu sztabu kryzysowego, które 23 kwietnia odbyło się w Ustce, przygotowano nowe decyzje
1. Sztab Kryzysowy będzie zbierał podpisy pod listą armatorów w sprawie zablokowania głównych polskich portów w proteście przeciwko niszczeniu polskiego rybołówstwa bałtyckiego poprzez brak rozwiązań prawnych oraz wydawaniu unijnych środków rybackich na cele nie związane z rybołówstwem
2. Zostanie sporządzone pismo opisujące szczegółowo proces degradacji polskiego rybołówstwa przez Morski Instytut Rybacki oraz Ministerstwo Rolnictwa, które to pismo zostanie skierowane do wszystkich polskich instytucji publicznych oraz Komisji Europejskiej.
3. Sztab Kryzysowy Polskiego Rybołówstwa skieruje zawiadomienie do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Unii Europejskiej w celu dokonania jak najszybszej szczegółowej kontroli wydatkowania środków z unijnego programu rybackiego przyznanych Polsce na lata 2007- 2013, ze szczególnym uwzględnieniem ich przeznaczenia na cele rybackie."
Pamiętajcie jedynie o tym, że: "Istnieją dwa rodzaje ludzi: sprawiedliwi, którzy uważają siebie za grzeszników, i grzesznicy, którzy uważają siebie za sprawiedliwych". Dotyczy to zarówno tych z Wa-wy jak i tych wszystkich z polskich portów.
W maju 2012 roku w magazynie "Wiadomości Rybackie" wydawanym przez Morski Instytut Rybacki w Gdyni pojawił się artykuł dr. inż Krzysztofa Radtke z Zakładu Zasobów Rybackich MIR w Gdyni, który dokładnie opisał problem chudnących dorszy. Według zawartych tam informacji zjawisko zauważalne jest już od około 2005 r., a w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie się nasiliło.
„Chudnięcie dorszy nasiliło się szczególnie w okresie ostatnich dwóch lat, dając w
efekcie mało wartościowe pod względem technologicznym produkty z ryb tego gatunku. - czytamy w artykule - Spadek średnich mas dorszy jest wypadkową dwóch przeciwstawnych procesów. Z jednej strony jest to wzrost liczebności stada dorszy, a z drugiej – niedobór pokarmu.W pierwszym wypadku, na skutek systematycznego rodzenia się od 2003 r. dość licznych pokoleń dorszy następował wzrost liczebności poszczególnych grup wieku w kolejnych latach. Wzrost liczebności odbywał się nie tylko na skutek zasilania stada liczniejszymi pokoleniami, ale również był konsekwencją restrykcyjnego działania Wieloletniego Planu Zarządzania Zasobami Dorszy Bałtyckich, przez co obniżyła się śmiertelność połowowa, a tym samym wzrosła przeżywalność poszczególnych grup wieku eksploatowanego stada.
W kwestii niedoboru pokarmu dorszy, zauważa się zmniejszanie zasobów szprotów, głównego składnika wysokoenergetycznego komponenta pokarmowego, szczególnie dla dorszy starszych grup wieku. Stan zasobów szprotów jest oczywiście efektem zwiększonego drapieżnictwa liczniejszego stada dorszy, śmiertelności połowowej i urodzajności pokoleń szprotów”.
http://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/33842-chude-dorsze-katastrofa-ekologiczna-rybacy-chca-pomocy-publicznej
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.