Podjęte na piątkowym posiedzeniu Ministrów ds. Rybołówstwa Unii Europejskiej decyzje dotyczące kwot połowowych dla poławianych komercyjnie gatunków ryb w Bałtyku obrazują rodzące się zrozumienie dla zależności pomiędzy stanem zasobów a działalnością sektora rybołówstwa i dają nadzieję na długofalową stabilność populacji bałtyckich ryb i branży od nich zależnej – twierdzi WWF.
Ministrowie ds. rybołówstwa Unii Europejskiej poparli opartą o doradztwo naukowe propozycję Komisji Europejskiej w przypadku 7 z 10 stad komercyjnie poławianych w Bałtyku gatunków ryb. Decyzje te przyczynią się do osiągnięcia poziomu połowów gwarantującego każdemu stadu możliwość reprodukcji i odbudowy do stabilnego poziomu (MSY maksymalny zrównoważony połów), co zdaniem WWF powinno być głównym celem wspólnej polityki rybołówstwa Unii Europejskiej.
Zarówno Komisja Europejska jak i Rada Unii Europejskiej zobowiązane są do działań na rzecz odbudowy populacji ryb – mówi Piotr Prędki z WWF Polska – cieszy więc fakt poparcia przez ministrów ds. rybołówstwa przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji która bazuje na danych naukowych i może doprowadzić do odbudowy zasobów – z korzyścią dla nas wszystkich.
Niepokojący jest jednak brak odzwierciedlenia zaleceń naukowców w przypadku łososia bałtyckiego– gatunku szczególnie zagrożonego. Ministrowie zdecydowali o ograniczeniu połowów łososia bałtyckiego o 59% - o 20% mniej niż sugerowali naukowcy.
Ograniczenie połowów łososia o 59% jest znaczącym, lecz niewystarczającym krokiem na przód – mówi Prędki – Aby ochronić populację tego gatunku, konieczne są dalsze, zdecydowane działania. Stan zasobów dzikiego łososia stale się pogarsza. Najważniejszym krokiem jest wprowadzenie wieloletniego planu zarządzania populacją tym gatunkiem. Ma on szansę stać się skutecznym narzędziem na rzecz odbudowy zasobów tej ryby.
Źródło: informacja prasowa
Rybołówstwo
Ministrowie ds. rybołówstwa podjęli słuszne decyzje
25 pażdziernika 2011 |
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.