Trzy oferty wpłynęły w przetargu na budowę nowoczesnej chłodni składowej dla Portu Rybackiego Gryf w Szczecinie. Teraz będą szczegółowo analizowane. Koszt inwestycji szacowano na 32 miliony złotych, ale wszyscy oferenci zaproponowali nieco wyższe ceny.
- Wszystkie trzy oferty mają zbliżone ceny, około 15-20 procent wyższe od naszych oczekiwań - mówi Zbigniew Antonowicz, prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego "Port Rybacki Gryf". - Dopiero po szczegółowej analizie i porównaniu z naszymi szacunkami przekonamy się, dlaczego. W postępowaniu było bardzo wiele pytań i korekt, projektant nanosił poprawki. Niektóre elementy wzbogaciły projekt.
Oferty złożyły dwa konsorcja i jedna samodzielna firma. Na razie prezes nie ujawnia ich nazw, ale wiadomo, że wszyscy potencjalni wykonawcy to polskie przedsiębiorstwa, z przewagą szczecińskich.
Teraz oferty zostaną szczegółowo zbadane, a wybrana zostanie ta, która przy spełnieniu wszystkich warunków okaże się najtańsza.
- Wcześniej musimy uzyskać pozwolenie od naszego właściciela, czyli Skarbu Państwa, na uruchomienie dodatkowych środków na tę inwestycję - dodaje Zbigniew Antonowicz. - On też wskaże źródła finansowania.
Przypomnijmy, że generalny wykonawca ma zbudować na nabrzeżu Bułgarskim czterokomorową chłodnię składową (na 10 tys. ton) do przechowywania produktów rybnych pochodzących z połowów morskich, zagospodarować teren wokół obiektu, zmodernizować nabrzeże oraz podczyścić pas dna.
Dzięki nowej chłodni zdolności składowe portu zwiększą się wielokrotnie, co pozwoli na dostawy ryby w znacznie większych partiach i statkami o jeszcze większym zanurzeniu. Dlatego trzeba dostosować do ich przyjęcia nabrzeże.
Do zadań wykonawcy należy też montaż ciągu technologicznego związanego z magazynowaniem ryby mrożonej. Zanim zacznie budować nową chłodnię, będzie musiał wyburzyć trzy komory starej. Zaplanowano, że wszystkie prace potrwają rok - od lipca br. do lipca 2012 r.
Inwestycja ma zapewnione dofinansowanie z Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Z pewnością wzmocni ona firmę - w porcie rybackim powstanie nowoczesne centrum logistyczne, umożliwiające większy obrót. Przybędzie też nowych miejsc pracy.
(ek)
Rybołówstwo
Trzech chętnych na budowę chłodni
26 maja 2011 |
Źródło:
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.