Przedstawiciele związków rybackich z Pomorza spotkali się we wtorek w Szczecinie z prezesem spółki Nord Stream budującej gazociąg na Morzu Bałtyckim, Dirkiem von Amelnem. Przekonywał on, że gazociąg jest bezpieczny dla środowiska oraz wypowiedział się na temat kwestii wypłaty odszkodowań. Miały być wypłacane rybakom za to, że gazociąg będzie przebiegał przez łowiska.
Prezes von Ameln ocenił, że dotychczasowe negocjacje ze środowiskiem polskich rybaków przebiegały dobrze. Zaznaczył jednak, że nie są one w dalszym ciągu zamknięte.
- Wcale nie dziwi zadowolenie prezesa Nord Stream - komentuje Grzegorz Hałubek, prezes Związku Rybaków Polskich z Ustki. - Przecież firma ta chce wypłacić w Polsce pieniądze tylko armatorom dużych jednostek - powyżej 17 metrów.
Proponuje na ten cel ledwie 700 tysięcy euro, podczas gdy na przykład Szwedzi dostali kilka razy więcej i nikt tam nie robił żadnego rozgraniczenia na małe czy duże jednostki.
Natomiast taka ingerencja w środowisko jak budowa rury na dnie morza nigdy nie jest bezpieczna.
Von Ameln wyliczył w Szczecinie, że w Polsce podpisano 57 kontraktów z rybakami, dotyczących rekompensat na 82 kutry. Podkreślił też, że polscy rybacy nie potrafili podać wcześniej konkretnych danych, które mogły wpłynąć na wysokość odszkodowań.
- Średnio wynegocjowano około 4 tys. euro na jednostkę - wskazuje Hałubek. - To bardzo mało.
Takiego samego zdania jest Adam Jakubiak, prezes Krajowej Izby Producentów Ryb z Ustki. Rybacy, którzy doszli z Nord Stream do porozumienia mówią, że nie ma przymusu oraz wskazują, że część ich kolegów po fachu wycofała się z rozmów z konsorcjum.
- Było za wcześnie, aby cokolwiek podpisywać. Nie mieliśmy konkretnych danych np. ze Szwecji o wysokości odszkodowań - uważa Hałubek. - Najważniejsze dla nas ze spotkania w Szczecinie jest to, że Nord Stream nie zamyka drogi do negocjacji nad rekompensatami. Liczymy na kolejne spotkania w tej sprawie, bo wczoraj żadne decyzje nie zapadły.
Budowa gazociągu rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku.
Tomasz Turczyn
Rybołówstwo
Rybacy walczą o odszkodowania za gazociąg
23 lutego 2011 |
Źródło:
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.