Rybołówstwo
Rybacy z Pojezierza Drawskiego i Wałeckiego w Zachodniopomorskiem oraz z województwa wielkopolskiego, zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Rybackim ubiegają się o zgodę na odstrzał kormoranów. Urzędnicy z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zdają się jednak nie słyszeć ich argumentów i próśb. Tymczasem straty rybaków spowodowane przez latające drapieżniki liczą setki tysięcy złotych.

W latach, kiedy zgoda na odstrzał była wydawana, łowiliśmy pięćdziesiąt ton sielawy czy siei, a teraz z trudem pozyskujemy dwadzieścia ton tych ryb rocznie. Komentarz z nie jest potrzebny – mówi Mariusz Bryła, dyrektor Przedsiębiorstwa Rybackiego w Złocieńcu. – Hodowla kormorana kosztuje nas rocznie kilkaset tysięcy złotych.

Ichtiolodzy znają kormorany dobrze i nie śpiewają o nich rzewnych piosenek. Z pomocą specjalistów prowadzą badania i potrafią udokumentować spowodowane przez nie straty, i nie chodzi tylko o straty ekonomiczne.

- Straty rybackie i przyrodnicze powodowane przez kormorany są nieodwracalne, świadomość tego mają nasi sąsiedzi z zachodniej Europy – mówi Wiesław Kieszkowski, prezes Zakładu Rybackiego w Wałczu i zarazem członek Polskiego Towarzystwa Rybackiego Oddziału Terenowego w Pile. - Tam od lat liczebność stad tych ptaków jest ściśle regulowana.

Kolonie kormoranów gniazdują na drzewach i powodują również straty w drzewostanach – pokryte toksycznymi odchodami zamierają.

- Straty w ichtiofaunie u wszystkich użytkowników rybackich na jeziorach, rzekach i stawach wynoszą od 225 do 525 tysięcy złotych – irytuje się Andrzej Błaszczyk z Polskiego Towarzystwa Rybackiego. - Nastąpił udokumentowany spadek odłowów rybackich. Straty stają się trudne do udźwignięcia. W latach 2005–2006 (kiedy udało się uzyskać zgodę na odstrzał – dop. aut.) udało się nam odbudować populację sielawy i siei oraz zwiększyć liczbę materiału zarybieniowego. Odławialiśmy wtedy ponad 8 ton sielawy, w tym roku nie było ich w ogóle. Szkoda, bo Pojezierze Wałeckie mogłoby zasłynąć z występowania tych rzadkich gatunków.

Odstrzały kojarzą się przeciętnemu zjadaczowi chleba z rzezią ptaków, ale ilość ofiar jest niewielka, bo huk wystrzałów powoduje, że kormorany przenoszą się na inne akweny. Powinno się je prowadzić latem, kiedy ptaków jest najwięcej. Takie kolonie gniazdujące na akwenach latem mogą liczyć nawet kilka tysięcy sztuk (na jeziorach Lubie, czy Siecino – gmina Złocieniec) i przynajmniej tysiąc na samym tylko Bytyniu Wielkim (największym jeziorze na Pojezierzu Wałeckim). Teraz znaczna część kormoranów odleciała i przez urzędniczą biurokrację i opieszałość – jak podkreślają zainteresowani - znowu jest „po ptokach”.

- Nie mam nic przeciwko różnorodności przyrodniczej. Nie będę też gonił tych kilkudziesięciu kormoranów, które teraz zostały na jeziorach i pasą się, żeby przeżyć – twierdzi M. Bryła. – Mnie interesują kormorany, które polują stadem na moje stado. Pojedyncze ptaki, które zjedzą parę płotek czy leszczy mi nie przeszkadzają. Niech sobie żyją. Jednak pozwalanie na tak nieograniczony rozwój drapieżnika nie można nazwać ochroną przyrody.


Marcin KONIECKO
-2 Sąd prosi o dowody.
Moze ktoś by przytoczyl jakies wyniki badania pokarmu tych kormoranow nim wyda sie na nie wyrok śmierci.
02 grudzień 2009 : 08:57 Sędzina | Zgłoś
+3 Są badania.
Za dawnych czasów , kiedy naukowiec nie był jeszcze niewolnikiem unijnych pieniedzy i zakładnikiem sprzedajnych zielonych w jednej z rybackich uczelni zrobiono w 1988 roku badania dotyczące ogólnego wyżerowania ryb przez kormorany na Zalewie Wiślanym . Nie wchodząc w szczegóły, okazało się że bytujące tam kormorany zjadają dziennie 3 razy więcej ryb niż łowiący tam rybacy. Jak mnie któryś zielony teraz wkurzy jakimś durnym wpisem, udowadniającym,że kormorany są ważniejsze od ludzi to odnajdę tamte badania i nagłośnię je w mediach podobnie jak ci hakerzy z Anglii którzy, sieczkę z teorii ocieplenia klimatu.
02 grudzień 2009 : 09:47 wołkow | Zgłoś
-3 re: Są badania.
no dobrze, ale jakie ryby jedzą kormorany a jakie ludzie? Nie wszystkie gatunki na których żerują te ptaki są w ogóle wykorzystywane gospodarczo!!!
02 grudzień 2009 : 12:17 Guest | Zgłoś
-3 re: Są badania.
może i kormorany jedzą 3x więcej ryb niż łowią rybacy - ale tylko gdy pod uwagę weźmiemy sztuki. W ujęciu wagowym to już mniej więcej tyle samo. Różnica wynika z tego, że kormorany w Zalewie Wiślanym żywią się głównie jazgarzem (70% zjadanej masy ryb). Gdyby nie obecność tych ptaków degradacja Zalewu odbywałaby się jeszcze szybciej - wyżeranie setek ton drobnych, zooplanktonożernych ryb, powstrzymuje tzw. ichtioeutrofizację i powstrzymuje rozwój sinic.
04 grudzień 2009 : 00:34 szymon | Zgłoś
0 Temat zastępczy
To już premier rozwiązał trapiące wszystkich rybaków problemy... temat odwracający naszą uwagę od istotnych problemów (nie umniejszając panom z pojezierzy).
02 grudzień 2009 : 09:49 kw | Zgłoś
+2 kormorany
Szanowna "Sędzino". Korzystasz jak widzę z internetu. Wejdź na jakąkolwiek stronę Zielonych, a dowiesz się o kormoranach rzeczy strasznych. Są najlepsze w wielu dziedzinach, a żrą dziennie tyle ile ważą. Walczmy o prawa dla wszystkich. W tym i dla ryb.
02 grudzień 2009 : 10:50 szymek | Zgłoś
-2 re: kormorany
kormorany jedzą dziennie średnio 400-530 g ryb (zależy jak liczyć). To, w porównaniu z innymi rybożernymi ptakami, ok. 40% mniej w relacji do masy ciała. Żarłoczność kormoranów jest jednym z wielu mitów. Dzieje sie tak dlatego, że kormorany, jako jedyne ptaki wodne, posiadają namakające woda pióra - dzięki czemu poluja bez walczenia z siłą wyporu. W ciągu 30-60 minut zjadaja potrzebną im na cały dzień porcję i resztę dnia spędzają na nieruchomym siedzeniu. Wybierają za pokarm przewaznie ryby małe (7-12 cm), gdyż te pływają wolniej niż ryby duże i połykać je można pod wodą. Duże ryby, chwytane sporadycznie, połykane są na powierzchni - i to głównie obserwują rybacy... tak powstają legendy. Tymczasem kormorany pełnią w ekosyetmach naturalnych tak samo pozytywna role jak szczupaki czy sandacze - o czym pełno jest artykułów w prasie rybackiej. No ale kormoran nie jest tak smaczny jak szczupak...
04 grudzień 2009 : 00:38 szymon | Zgłoś
-2 Portal Morski
Czy tu nadal podnoszone sa problemy morza, czy juz teraz mamy sie na jeziora poprzenosic? Dopiero sie rybacy z pojezierza wkurza jak nas tam zobacza z naszymi trałami:)
02 grudzień 2009 : 11:06 Guest | Zgłoś
0 Dobre pytanie
Kto wie co jedzą kormorany z Pojezierza Drawskiego i Wałeckiego ? Jest jakaś publikacja naukowa?
02 grudzień 2009 : 11:12 Guest | Zgłoś
-3 re: Dobre pytanie
badania robią (drawskie) ichtolodzy z Olsztyna. Żadne rewelacje z tych badań nie wynikają - kormorany jedzą tam to samo co wszędzie - drobne ryby okoniowate i karpiowate z niewielką domieszką innych gatunków (np. chore osobniki). W żaden sposób nie można obwiniać kormoranów o niszczenie ekosystemów i zagrażanie rybom - gdyby faktycznie ryb ubyło, to kormorany by wyzdychały - a jakoś mają co jeść.
04 grudzień 2009 : 00:41 szymon | Zgłoś
0 za 30 dni
za 30 dni dopłaty wznowią prawdopodoponie pod koniec lutego
02 grudzień 2009 : 11:28 wła | Zgłoś
-2
Co Ci ludzie wiedzą o ochronie przyrody..., kiedy myślą nie głową a własnym żołądkiem.
02 grudzień 2009 : 12:20 Guest | Zgłoś
0 przestańcie
robić zamieszanie wokół wypłat za 30 dni postoju.Każdy kto złożył dokumenty na czas i jego wniosek został przyjęty jako kompletny i zatwierdzony ,po dwutygodniowym okresie uprawomocnienia się decyzji o przyznaniu pieniędzy w ci agu 30 dni kalendarzowych otrzymuje kasę na konto.Mówiąc prosto -od daty decyzji jaką dostałem z agencji minęło sześć tygodni i kasa znalazła się na koncie w banku.Tak było ze mną ,może ktoś miał inne doświadczenia?...nie sądzę,procedura w agencji tak właśnie wygląda .Może nie jest doskonała alę taka poprostu jest i już .Kasa jednak wpłynęła.
02 grudzień 2009 : 12:22 niewielki armator | Zgłoś
-3 Gospodarka rybacka
To jest typowy głos ludzi z gospodarki rybackiej, mylą oni pojęcia z ekologii i sozologii, nie rozróżniają ochrony przyrody od ochrony środowiska. Dla nich liczy się tylko kasa, jaką mogą wydoić z odłowów jezior, traktując je jak baseny hodowlane.
02 grudzień 2009 : 12:26 obiektywny | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0181 4.0993
EUR 4.2211 4.3063
CHF 4.4877 4.5783
GBP 5.1001 5.2031

Newsletter