W środę w Kołobrzegu w godzinach porannych kuter KOŁ-142 wpłynął na mieliznę. Jednostka zatrzymała się kilkanaście metrów od brzegu na wysokości hotelu Marine.
Załoga może mówić o szczęściu w nieszczęściu, bo kuter osiadł na piaszczystym wale, jaki utworzył się tuż przed kamienną rafą usypaną w celu ochrony plaży przed niszczycielskim działaniem morza. Gdyby wpadł na kamienie, prawdopodobnie przebiłby swoje poszycie.
Na pomoc uwięzionej jednostce ruszyło kilka innych, w tym służby ratunkowe SAR i stacjonujący w kołobrzeskim porcie holownik Butlonos. Około godziny 11 udało mu się wyciągnąć „rozbitka” na głęboką wodę. Prawdopodobną przyczyną wpłynięcia kutra na mieliznę był błąd nawigacyjny. Rano nad morzem unosiła się mgła.
Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej okoliczności oraz fakt, że pomoc ze środków publicznych obejmująca sprzedaż w wysokości około 160 tysięcy hektarów gruntów rolnych w roku, rozszerzy możliwości przyznawania pomocy państwa w celu wsparcia na zakup gruntów rolnych w Polsce do 31 grudnia 2013. Umożliwi to zakup około 600 tysięcy hektarów gruntów rolnych przeznaczonych do sprzedaży dla rolników w okresie od 2010 do 2013 roku. Pomocy państwa w tym okresie wyniosą około 400 milionów złotych (około 100 mln EUR). Pozwoliłoby to na ograniczenie zasięgu ubóstwa na obszarach wiejskich w Polsce.
W nawiązaniu do powyższego, chciałbym zwrócić się do ministrów państw członkowskich z prośbą, aby w wyjątkowych okolicznościach, które utrudniały i nadal utrudnia zadowalającego poziomu poprawę struktury powierzchni gospodarstw rolnych w Polsce, wsparli decyzję zatwierdzenia przyznania pomocy państwa na zakup gruntów rolnych w celu utworzenia lub rozszerzenia gospodarstw rolnych w Polsce w okresie od 1 stycznia 2010 do 31 grudnia 2013.
W części dotyczącej rybołówstwa Rada spróbuje osiągnąć porozumienie polityczne w sprawie rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system kontroli w celu zapewnienia przestrzegania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa. Ministrowie spróbują też osiągnąć porozumienie w sprawie uprawnień do połowów dorsza, śledzia i łososia w Morzu Bałtyckim w 2010 roku.
Rada była również w stanie zgodzić się na nowych kwot połowowych dla zasobów dorsza, śledzia, szprota i łososia w Morzu Bałtyckim na rok 2010. Nowe kontyngenty oznaczają wzrost o 15 procent kwoty na połowy dorsza na wschodnim Bałtyku i 8,6 procent w zachodniej części Morza Bałtyckiego. Zwiększenie kwot jest to częściowo spowodowane wzrostem zasobów dorsza. Kwoty Śledzia zostały zmiejszone na obszarze Morza Bałtyckiego. Kwoty w zachodniej części Morza Bałtyckiego są obniżone o 16,5 procent w centralnej części Morza Bałtyckiego o 12 procent. Z drugiej strony, kwoty śledzia są zwiększone o 25 procent w Morzu Botnickim i Zatoce Botnickiej. Kwoty szprota i łososia podlegają zmniejszenie o 15 procent na całym obszarze Morza Bałtyckiego, z wyjątkiem w Zatoki Fińskiej.
W ramach wysiłków zmierzających do ochrony zasobów rybnych, Rada postanowiła także, aby umożliwić większe oczka w sieciach stosowanych przy połowach dorsza, od przyszłego roku. Celem jest zmniejszenie ilości ryb wyrzucana za burtę, ponieważ nie są one zawarte w ramach kontyngentów.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.