Dzisiaj świnoujscy radni postanowili nadać bazie rybackiej na Basenie Bosmańskim w Świnoujściu nazwę - imienia Lechosława Goździka.
Baza rybacka na Basenie Bosmańskim będzie nosić teraz nazwę im. Lechosława Goździka.
Fot. Bartosz TURLEJSKI
Lechosław Goździk był politykiem, robotnikiem, przywódcą strajku na Żeraniu w październiku 1956 roku.
Goździk zajął się rybołówstwem po przyjeździe na Pomorze Zachodnie. Był radnym i przewodniczącym rady miasta w Świnoujściu, a także radnym i wiceprzewodniczącym sejmiku województwa zachodniopomorskiego.
Zmarł 28 maja 2008 roku w Świnoujściu.
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lechosława Goździka ma mieć miejsce w kwietniu.
BaT
Rybołówstwo
Świnoujście: baza im. Lechosława Goździka
27 marca 2009 |
Źródło:
Życiorys [edytuj]
Pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Zakładowego PZPR w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. W październiku 1956 stał się faktycznym przywódcą robotników Żerania i główną postacią ruchu robotniczo-inteligenckiego stolicy. Występował na wszystkich wiecach na Politechnice Warszawskiej, gdzie przemawiał do studentów w imieniu robotników. Popierał Władysława Gomułkę, widząc w nim szansę na przeprowadzenie reform, chociaż sam miał inną wizję Polski. Był zwolennikiem utworzenia rad robotniczych i liberalizacji stosunków w kraju.
W wyborach 1957 roku startował z listy Frontu Jedności Narodu. Został jednak celowo umieszczony przez aparat kierowniczy PZPR na odległym miejscu listy, co – w związku z powszechnym w Polsce głosowaniu bez skreśleń – pozbawiało go z góry szansy na dostanie się do Sejmu. Goździk, który już przed wyborami krytykował Gomułkę, stał się dla władz niebezpieczny i w roku 1959 został usunięty z partii. Niedługo potem pozbawiono go pracy. Goździk wyjechał w Bieszczady, a następnie na Pomorze Zachodnie, gdzie zajął się rybołówstwem.
W latach 1990-1998 był przez dwie kadencje radnym i przewodniczącym rady miasta Świnoujście, gdzie mieszkał. W latach 1998-2002 był radnym sejmiku województwa zachodniopomorskiego i jego wiceprzewodniczącym. Należał do Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W wyborach parlamentarnych w 1993 bez powodzenia kandydował do Sejmu z list Unii Demokratycznej.
Był prezesem Stowarzyszenia Rybaków Morskich.
Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 77 lat. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Świnoujściu 31 maja 2008.
1) 1.129 ton - na statki rybackie o długości całkowitej mniejszej niż 8 m, bez podziału na poszczególne statki;
2) 10.125 ton - do równego podziału na: A wiec 11299-(2642,32 * przelicznik?) chyba nie daje *) %
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.