Nie ustaje spór o rekompensaty finansowe za zakaz połowu dorszy. Ministerstwo rolnictwa potwierdziło, że nie ma dodatkowych środków na ten cel.
Jedni łowią dorsze, inni śledzie i szprotki. Za to wędkarze nie narzekają. Coraz więcej rybaków pływa z nimi na dorszowe łowiska. Morskie wycieczki się opłacają, obie strony są zadowolone.
fot. Sławomir Włodarczyk
- Rybakom musi wystarczyć to, co dostaną - powiedział wiceszef resortu odpowiedzialny za sprawy rybołówstwa, Kazimierz Plocke.
Armatorom chodzi głównie o jednostki połowowe o dł. kadłuba pow. 25,5 m. Postulują, by na takie kutry naliczać więcej pieniędzy, nawet o 100 proc. - z 210 do 420 tys. zł. Ich zdaniem, obecna rekompensata nie daje ekonomicznych możliwości utrzymania statku.
W Polsce zarejestrowanych jest 50 dorszowych kutrów o dł. pow. 25,5 m. Poławiać dorsza w 2009 roku może 15 tych jednostek.
Rybacy do 2011 roku "pracują” według nowego systemu. Polega on na tym, że dana jednostka może łowić dorsze tylko w jednym roku. Za pozostałe dwa, w których nie będzie mogła łowić, otrzyma rekompensaty. Kutry - 147 jednostek - mogące łowić dorsza wybrano w drodze losowania. Ma to pomóc w odbudowaniu bałtyckich zasobów tej smacznej ryby.
Jednak rybacy nie pozostawiają na systemie suchej nitki. - Polityka Brukseli prowadzi do degrengolady naszego rybołówstwa - przekonuje Grzegorz Hałubek, szef Związku Rybaków Polskich. - Jeszcze w lutym pojawimy się w Brukseli. Tam postaramy się wytłumaczyć urzędnikom, jak bardzo się mylą.
Sławomir Włodarczyk
Rybołówstwo
Nie będzie dodatkowych rekompensat dla rybaków
09 lutego 2009 |
Źródło:
Artykuł 6
Warunki dotyczące połowów i przyłowów
1.
Ryby ze stad, dla których ustalono limity połowowe, są
zatrzymywane na statku lub wyładowywane, wyłącznie jeżeli:
a) połowy zostały dokonane przez statki państwa członkow
skiego dysponującego określoną kwotą, a kwota ta nie
została jeszcze wyczerpana; lub
b) gatunki inne niż śledź i szprot są zmieszane z innymi gatun
kami i nie są sortowane ani na statku, ani przy wyładunku,
a połowów dokonano włokami, niewodami duńskimi lub
podobnymi narzędziami, w których rozmiar oczek jest
mniejszy niż 32 mm.
2.
Do kwoty lub do części należącej do Wspólnoty – jeśli
część należąca do Wspólnoty nie została przydzielona
państwom członkowskim w formie kwot – wliczane są
wszystkie wyładunki z wyjątkiem połowów dokonanych
zgodnie z ust. 1 lit. b) .Czy komentarz jest potrzebny? Rozporządzeniem tym powinny natychmiast zainteresować się Organizacje Ekologiczne !
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.