Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke zapewnił rybaków, że wypłaty rekompensat dla nich za okres „niełowienia dorsza” nie są zagrożone i będą wypłacone. Muszą być jednak spełnione określone warunki.
Fot. arch.
W czwartek wiceminister i przedstawiciele resortu spotkali się w Gdyni z rybakami. W zależności od wielkości jednostki, wysokość odszkodowania ma wynieść od 165 tys. do 307 tys. zł. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych.
Pod koniec grudnia, ministerstwo rolnictwa zapewniało rybaków, że jednostki, które w 2009 r.- zgodnie z nowoprzyjętymi rozwiązaniami - nie mogą łowić dorszy, otrzymają rekompensaty, a do tego będą mogły łowić inne gatunki ryb (np. śledzie czy łososie). Komisja Europejska zakwestionowała jednak to rozwiązanie, jako niezgodne z unijnym prawem.
Plocke poinformował rybaków, że otrzymają rekompensaty, ale pod warunkiem, że przez cztery dodatkowe miesiące w roku całkowicie powstrzymają się od jakichkolwiek połowów. Plocke powiedział, że ministerstwo wraz z KE i armatorami ustalą, w jakich miesiącach rybacy nie będą łowić żadnych ryb.
- Rekompensaty nie zostaną także rybakom wypłacone, jeśli zostanie przekroczona narodowa kwota połowowa dorsza przyznana Polsce przez KE - powiedział Adam Sudyk, naczelnik wydziału zarządzania SPO „Rybołówstwo i Przetwórstwo Ryb 2004-2006”.
W 2009 r. polscy rybacy mogą złowić 11299 ton dorsza. Wiceprezes Związku Rybaków Polskich, Jerzy Wysoczański powiedział podczas spotkania w Gdyni, że rybacy zainwestowali już w sprzęt do łowienia.
- Nie wyobrażam sobie, żebyśmy teraz przez dodatkowe cztery miesiące nie mogli poławiać żadnych ryb - podkreślił.
Prezes Organizacji Producentów Władysławowo, Kazimierz Dettlaff powiedział, że półroczny postój i rekompensaty w proponowanej wysokości powodują, że nie ma szansy na utrzymanie floty. Jego zdaniem, ministerstwo powinno podwyższyć wysokość odszkodowań.
W 2009 r. w Polsce całkowicie zmieniono system połowów dorsza. Wprowadzono rotacyjny program polegający na tym, że w okresie 2009-2011 dana jednostka może łowić ten gatunek ryby tylko w jednym roku; za pozostałe dwa, w których nie będzie mogła łowić, otrzyma rekompensaty. Kutry mogące łowić dorsza wybrano w drodze losowania. W tym roku wylosowano 147 jednostek mogących łowić ten gatunek ryby przez cały rok (z wyłączeniem okresów ochronnych), zaś pozostałe 311 jednostek całkowicie wstrzymuje się z połowami dorsza i otrzyma rekompensatę. W następnym roku zostanie wylosowana kolejna grupa kutrów, które będą mogły łowić dorsza.
PAP
Rybołówstwo
Plocke: rekompensaty dla rybaków nie są zagrożone, ale
30 stycznia 2009 |
Źródło:
http://pl.youtube.com/wat ch?v=TcZWnXEvAVM&feature=c hannel_page
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.