Prawo, polityka

Aleksander Rogow szef placówki dyplomatycznej Rosji w Mariehamn w stolicy autonomicznych i zdemilitaryzowanych Wysp Alandzkich, będących autonomicznym regionem Finlandii, może mieć powiązania z agentami rosyjskiej służby wywiadowczej – podał w piątek fiński dziennik "Hufvudstadsbladet".

Gazeta zbadała kontakty oraz karierę dyplomatyczną Rogowa, który przebywa na placówce w stolicy Alandów od jesieni 2020 roku. Według raportu "HBL" urzędnik w przeszłości był oddelegowany m.in. do zadań konsularnych w Madrycie, w tym samym czasie – jak podkreślono – kiedy w 2007 r. w Hiszpanii wyszła na jaw afera szpiegowska.

Z Rogowem wielokrotnie kontaktował się m.in. przez media społecznościowe inny rosyjski dyplomata, którego deportowano z Rygi i Tbilisi, w tym w związku z podejrzeniem o organizowanie zamachu na ówczesnego prezydenta Gruzji.

"Będąc już na placówce w Alandach Rogow przez lata 'elegancko' unikał wywiadów z fińskimi mediami” – zwróciła uwagę wydawana w Helsinkach gazeta.

Konsulat Rosji na Wyspach Alandzkich od lat budzi kontrowersje. O tym, że placówka w Mariehamn, mieszczącą się w starym drewnianym budynku przy Norra Esplanadgatan "nie jest tradycyjnym konsulatem" fińska prasa pisała wielokrotnie. Wielu komentatorów uważa, że pełni ona jedynie rolę "placówki wywiadowczej".

"W ubiegłym roku fińskie MSZ rozpatrywało możliwość likwidacji konsulatu. Ze względu na liczne międzynarodowe porozumienia w sprawie demilitaryzacji i niefortyfikowania regionu, jak i formalnego nadzoru nad tą kwestią przypisanego Rosji, inicjatywa w sprawie zamknięcia konsulatu czy zmiany statusu Wysp, nie jest możliwa ze względów prawnych" – oświadczono w raporcie władz.

Po wejściu Finlandii do NATO w kwietniu 2023 r., obywatele wystąpili z petycją likwidację konsulatu, "stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju". Podpisało się pod nią ponad 50 tys. osób, a od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę przez placówką organizowano cykliczne protesty.

Wyspy Alandzkie są położone u wejścia do Zatoki Botnickiej w połowie przeprawy morskiej między Finlandią a Szwecją. Strategicznie położony archipelag ma kluczowe znaczenie dla Finlandii, szczególnie, że niemal cały wolumen fińskiego handlu z krajami zachodnimi przebiega przez morskie szlaki, w tym głównie w okolicach Wysp.

Pierwotnie ich demilitaryzacja została ustanowiona na podstawie porozumień sięgających Wojny Krymskiej w poł. XIX w. Status ten potwierdzano następnie po I i II wojnie światowej. Archipelag, który jest autonomiczną prowincją Finlandii, jest zamieszkany przez ok. 30 tys. osób, głównie szwedzkojęzycznych. Mieszka tam też około stu obywateli rosyjskich. Na wyspach obowiązuje całkowity zakaz manewrów i przelotów wojskowych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter