Kraje południa Europy naciskają na Komisję Europejską, aby podjęła działania w związku z konsekwencjami zmian klimatu, które w największym stopniu dotykają takie państwa jak Hiszpania, Grecja i Włochy – napisał we wtorek portal Politico.
Graniczące z Morzem Śródziemnym regiony cierpią nieproporcjonalnie bardziej w wyniku zmian klimatycznych niż północ Europy – zauważa portal. Jak dodaje, alarm w sprawie szkód gospodarczych wynikających ze zmian klimatu podnoszą przede wszystkim Grecja, Hiszpania i Włochy.
Prezydent Grecji Kyriakos Micotakis oraz Teresa Ribera, wicepremierka Hiszpanii i faworytka do objęcia teki w zakresie polityki ekologicznej w nowej Komisji Europejskiej, są wymieniani przez portal jako główni orędownicy zmian w UE, określanych ogólnie jako „adaptacja do zmian klimatycznych”.
Jedną z kluczowych kwestii, które mogą wywołać nieporozumienia w ramach UE, jest to, ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na problem dotykający głównie południową część Wspólnoty – pisze Politico.
Dyskusje na szczeblu unijnym pokażą, „jak bardzo bogaci, ale skąpi północni Europejczycy naprawdę chcą pomóc swoim sąsiadom” – ocenia portal