Ukraina i Polska kategorycznie przeciwstawiają się geopolitycznemu projektowi Nord Stream 2, który niesie zagrożenie bezpieczeństwa, nie tylko dla naszych krajów, ale także dla całego kontynentu europejskiego - powiedział w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Szmyhal spotkał się w czwartek w Karpaczu z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.
Stanowiska naszych rządów są skonsolidowane w kwestiach energetycznych i rozumienia wagi współpracy w projektach – powiedział Szmyhal. Według niego Ukraina i Polska kategorycznie przeciwstawiają się rosyjskiemu geopolitycznemu projektowi Nord Stream 2, który niesie zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko naszych krajów, ale także całego kontynentu europejskiego.
Podkreślił też, że "Ukrainę i Polskę łączy zbieżność stanowisk w ocenie agresji rosyjskiej i następstw zarówno dla naszego państwa, jak i dla kontynentu europejskiego".
Dzisiaj otrzymałem zapewnienie o gotowości Polski utrzymania zdecydowanego stanowiska w sprawie obrony zasad prawa międzynarodowego i potępienia agresji rosyjskiej, utrzymania sankcji europejskiej wobec Federacji Rosyjskiej, a także wsparcia Ukrainy w udzieleniu jej perspektywy członkostwa w Unii Europejskiej i NATO – powiedział ukraiński premier po rozmowie z premierem Morawieckim.
Wymieniliśmy poglądy dotyczące współpracy w ramach Platformy Krymskiej, a także możliwości współpracy polsko-ukraińskiej w innych regionalnych forach i inicjatywach - zaznaczył Szmyhal. - Nowych form współpracy nabiera Trójkąt Lubelski, zaproponowałem spotkanie na szczeblu premierów – dodał.
Potwierdziłem gotowość Ukrainy do bycia częścią Inicjatywy Trójmorza. (…) Jestem przekonany, że taki format współpracy pomoże zbliżyć nasze gospodarki – dodał.
Czytaj także:
Szmyhal podziękował za "przekazaną pomoc humanitarną, medyczną w wysokości prawie 4 mln euro, a także przekazanie pierwszej partii szczepionek AstraZeneca i tych, które będą przekazane w późniejszym czasie".
Jak zaznaczył, omówił z Morawieckim także "perspektywę realizacji ważnych projektów infrastrukturalnych, wśród nich Via Carpatia, a także budowę ważnych magistrali m.in. Odessa-Gdańsk" – dodał.
autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Rafał Białkowski