Odroczenie płatności i poprawa płynności finansowej – to tylko niektóre z rozwiązań, mających się znaleźć w przygotowywanej przez rząd specustawie w związku ze skutkami epidemii koronawirusa, które uderzą w przedsiębiorców.
Wg zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju na początku tygodnia rząd przedstawi projekt specustawy. Pakiet osłonowy dla firm ma zawierać m.in. ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów.
Główne punkty pakietu:
- Plan odroczenia płatności
- Poprawienie płynności finansowej
- Ochrona i wsparcie rynku pracy
- Zasiłki chorobowe i opiekuńcze
- ZUS – udogodnienie w płatnościach
- Odroczenie terminu płatności składek
- Układ ratalny
- Umorzenie należności
Rozwiązania dotyczące odroczeń w płatnościach przewidują m.in. o ułatwianie rozliczenia VAT, ułatwienia w split payment (podzielona płatność), przesunięcie z 01.04 na 01.07.2020 r. terminu obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, wcześniejsze zwroty VAT, a także ułatwienia przy zawieszeniu prowadzenia działalności gospodarczej.
Nowością ma być zniesienie tzw. opłaty prolongacyjnej czyli dodatkowej opłaty, którą musi ponieść przedsiębiorca z tytułu rozłożenia na raty.
Przedsiębiorcy mają także otrzymać pełen zakres uprawnień w zakresie poprawy płynności: odliczenie „wstecz” straty od dochodu, czy dopłaty do oprocentowania kredytów – poprzez rozszerzenie zakresu funduszu klęskowego o epidemię.
Ma być także znowelizowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy dla przedsiębiorców, którzy znajdują się w kryzysie. Ministerstwo postuluje skrócenie – z 6 do 2 miesięcy – okresu kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem. Przy czym kryzys oznacza spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15 proc.
Więcej: Pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem
GL, źródło: Ministerstwo Rozwoju
Jola zy to chyba jeździ kuper mini to może nie prosić o pomoc a jak by dostała 10 000 zł zapomogi to by brała jak Reksio szynkę
opowiadaja jakie to paliwo nie tanie a baryłka ropy na giełdach 25 usd kosztuje jak w latach 70- tych i przypominają jak za poprzedniej ekipy miało kosztować 7 pln, tylko wtedy baryłka ropy kosztowała 150 USD, jak spadła cena baryłki do 90 usd to mieliśmy 3,7 ktoś nas tu mami i oszukuje bo paliwa dalej kosztują ponad 4 pln
może jeszcze jedno - jestem apolityczny - i nie interesuje mnie kto rządzi tylko jak
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.