W dniu 9 lutego 2016 roku w sali Senatu Akademii Morskiej w Gdyni obyło się spotkanie poświęcone Inteligentnym Specjalizacjom Pomorza (red. później ISP). Spotkaniu przewodniczył prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski, zaś gościem honorowym spotkania był dr Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Spotkanie to zostało zorganizowane w nawiązaniu do podpisanych w dniu 28 stycznia 2016 roku porozumień na rzecz Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Sygnatariuszem tych porozumień była również Akademia Morska w Gdyni, która aktywnie uczestniczyła w formułowaniu strategii i założeń dla takich obszarów ISP jak:
- Technologie offshore i portowo-logistyczne
- Technologie ekoefektywne w produkcji, przemyśle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie
- Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia
Czytaj też: Porozumienie na rzecz Inteligentnych Specjalizacji Pomorza podpisane!
Spotkanie rozpoczęło się prezentacją dyrektora Adama Mikołajczyka, w której przedstawił on genezę oraz etapy definiowania ISP. Dyrektor Mikołajczyk podkreślał fakt, że w województwie pomorskim proces wyłaniania inteligentnych specjalizacji miał charakter oddolny, inny niż miało to miejsce w innych regionach kraju. W definiowaniu ich uczestniczyły środowiska biznesowe i naukowe, powiązane w partnerstwa i zainteresowane rozwijaniem określonych specjalizacji. Pan Dyrektor podziękował za wyraźne zaangażowanie Akademii Morskiej w dotychczasowy proces.
Zakres zaangażowania Akademii Morskiej w Gdyni w ISP przedstawiono w kolejnej prezentacji prof. Ireneusza Czarnowskiego. Po prezentacji, w dyskusji, dr. Mikołajczyk odpowiadał na pytania dotyczące dalszych etapów, gdyż zdefiniowanie ISP oraz zawarcie porozumień nie kończy całego procesu ISP. Będzie on dalej kontynuowany, a jego istotą będzie między innymi monitorowanie stanu rozwoju ISP oraz zaangażowanie Partnerstw w działania Samorządu Województwa, tak by wypracowywać instrumenty wspierające innowacyjność. Pytania te były formułowane również z uwagi na podjęte już kolejne działanie, którego AMG jest koordynatorem, a które związane jest z doprecyzowaniem przedsięwzięć horyzontalnych w zakresie kształcenia praktycznego.
Należy też zaznaczyć, iż zakres ISP, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej oraz nową perspektywą finansową na lata 2014-2020, ma związek z uzyskaniem preferencji w dostępie do środków unijnych nie tylko na poziomie regionu, lecz również na poziomie krajowym i europejskim (Horyzont 2020). Dlatego na spotkaniu odniesiono się również do aktywnego uczestniczenia AMG w pracach nad powołaniem Krajowej Inteligentnej Specjalizacji dotyczącej gospodarki morskiej.
rel (Akademia Morska w Gdyni)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.