Politechnika Gdańska poinformowała w swoich mediach społecznościowych o dzisiejszej (30 bm.) wizycie przedstawicieli działu Badań i Rozwoju południowokoreańskiego koncernu Hanwha Ocean.
Hanwha Ocean, jeden z największych na świecie koncernów, zajmujących się budową statków i okrętów, stara się zainteresować polski resort obrony swoją ofertą zbrojeniową, której częścią jest m.in. okręt podwodny KSS-III Batch 2, proponowany Marynarce Wojennej RP w ramach programu Okrętu Podwodnego Nowego Typu pod kryptonimem Orka.
Koreańczycy odwiedzili gdańską uczelnię na zaproszenie Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności. To pozawydziałowa jednostka organizacyjna Politechniki Gdańskiej, prowadząca działalność badawczą, produkcyjną, usługową i handlową w zakresie techniki i technologii (w szczególności morskiej i militarnej).
Posiada koncesję MSWiA na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami oraz technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Wśród jej specjalizacji są m.in.: demagnetyzacja okrętów, poligony kontrolno-pomiarowe, wykrywanie obiektów podwodnych, systemy hydroakustyczne (aktywne i pasywne), detekcja i estymacja parametrów sygnałów, przetworniki i anteny hydroakustyczne, propagacja sygnałów akustycznych w morzu, metody zobrazowania sygnałów hydroakustycznych, czy pojazdy głębinowe.
Gospodarze zapoznali gości z Hanwha Ocean z działalnością i osiągnięciami Politechniki Gdańskiej, zaprezentowali także wybrane laboratoria wydziałów: Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.
"Wierzymy, że coraz nowocześniejsze laboratoria, park maszynowy oraz światowej klasy kadra naukowo-dydaktyczna będą przyciągać coraz większą liczbę nie tylko studentów polskich i zagranicznych ale, co równie istotne dla uczelni badawczej jaką jest Politechnika Gdańska, staniemy się oczywistym wyborem strony przemysłowej w projektach R&D” – napisano w podsumowaniu wizyty delegacji koreańskiego koncernu.
GL