Inne

Nawigowanie przyszłością: przede wszystkim bezpieczeństwo! Pod tym hasłem 26 września po raz kolejny będziemy celebrować Światowy Dzień Morza. W odpowiedzi na inicjatywę Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) z 2021 roku, z okazji Światowego Dnia Morza w najbliższy czwartek w godzinach 19.00-24.00 budynek Urzędu Morskiego w Gdyni przy ul. Chrzanowskiego 10 – perła gdyńskiego modernizmu, zostanie podświetlony na niebiesko.

Iluminacja budynków, związanych z gospodarką morską ma na celu podnoszenie świadomości kluczowego znaczenia transportu morskiego dla całego świata. Niewątpliwie będzie to również gratka dla miłośników fotografii, historii Miasta z Morza i Marzeń, architektury i oczywiście samego morza. Serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy plener!

Temat obchodów tegorocznego Światowego Dnia Morza 2024, „Nawigowanie przyszłością: przede wszystkim bezpieczeństwo” (ang. Navigating the future: safety first), obrazuje pracę IMO (ang. International Maritime Organization) na rzecz poprawy bezpieczeństwa i ochrony na morzu w połączeniu z ochroną środowiska morskiego przy jednoczesnym zapewnieniu, iż proces tworzenia przepisów uwzględnia szybkie tempo zmian technologicznych i innowacji.

Temat ten bez wątpienia pozwala skupić się na pełnej implementacji przepisów, regulujących kwestie bezpieczeństwa i wynikających bezpośrednio z nowych oraz wdrożonych już technologii, jak również kwestii wprowadzania paliw alternatywnych, zawierających środki redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) ze statków. Związane jest to z faktem, iż IMO zależy zarówno na zapewnieniu bezpieczeństwa, jak i wydajności żeglugi, a co za tym idzie udoskonalaniu przepływu międzynarodowego handlu morskiego, tak aby w dalszym ciągu przebiegał płynnie i wydajnie.

Od momentu powstania, tj. od roku 1948, główny trzon wszystkich działań IMO skoncentrowany jest na zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi. Przepisy regulujące te kwestie bezustannie ewoluują, a obszary wymagające uregulowania są uzupełniane dzięki proaktywnej pracy IMO. Ma ona na celu przewidywanie zmian, niezbędnych do wdrożenia w wyniku pojawiających się nowych technologii czy innowacji, czego przykładem są m.in. prace nad Kodeksem MASS (Kodeks dla morskich statków autonomicznych).

Podkreślić należy, iż w roku 2024 mija 50 lat od momentu przyjęcia Konwencji SOLAS (1974 r.), kluczowej Konwencji IMO, regulującej kwestie bezpieczeństwa morskiego.

Tegoroczny temat obchodów Światowego Dnia Morza jest także ściśle powiązany z Agendą ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 oraz kilkoma celami zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG ang. Sustainable Development Goals). Mowa przede wszystkim o:

• SDG 7, dotyczącym zapewnienia dostępu do niedrogiej, niezawodnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii (osiągnięte poprzez ułatwienie dostępu do badań i technologii w zakresie czystej energii
• SDG 8, promującym trwały, wyłączny i zrównoważony wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich
• SDG 9, mówiący o budowaniu odpornej infrastruktury, promowaniu wyłącznego i zrównoważonego uprzemysłowienia oraz wspieraniu innowacji
• SDG 13, zachęcający do podjęcia pilnych działań w celu zwalczania zmian klimatycznych oraz ich skutków
• SDG 14, dotyczący ochrony i zrównoważonego wykorzystania oceanów, mórz i zasobów morskich na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Tegoroczny temat został zatwierdzony przez Radę IMO na jej 129 sesji, w następstwie propozycji przedłożonej przez Sekretarza Generalnego.

Rel: Urząd Morski w Gdyni

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.7947 3.8713
EUR 4.2275 4.3129
CHF 4.4686 4.5588
GBP 5.0717 5.1741

Newsletter