Polska Żegluga Morska rozpoczęła działalność na początku stycznia 1951 r. Nie powstała jednak od zera i "z niczego". PŻM ma prawo uważać się za bezpośredniego spadkobiercę i kontynuatora najstarszego, trwałego polskiego przedsiębiorstwa żeglugowego - Żeglugi Polskiej SA.
Istniejące do 31 grudnia 1950 roku przedsiębiorstwo Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe S.A. wraz z administrowaną przez nie Żeglugą Polską S.A. i Polsko-Brytyjskim Towarzystwem Okrętowym S.A., zostały podzielone na trzy wyodrębnione państwowe przedsiębiorstwa:
- Polskie Linie Oceaniczne - przedsiębiorstwo państwowe z siedzibą w Gdyni, zwane w skrócie PLO;
- Polska Żegluga Morska - przedsiębiorstwo państwowe z siedzibą w Szczecinie, zwane w skrócie PŻM;
- Polskie Ratownictwo Okrętowe przedsiębiorstwo państwowe z siedzibą w Gdyni (PRO).
Wszystkie te przedsiębiorstwa zostały podporządkowane organowi nadrzędnemu pod nazwą Centralny Zarząd Polskiej Marynarki Handlowej, który miał swoją siedzibę w Gdyni. Jego celem była koordynacja działalności przedsiębiorstw, operatywny nadzór i sprawowanie ogólnego kierownictwa.
Prapoczątkiem działalności ośrodka żeglugowego w odzyskanym przez Polskę Szczecinie stał się utworzony w roku 1947 Oddział Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe S.A. Jednak w kołach żeglugowych i wśród historyków istnieje uzasadniony i oparty na przekonującej argumentacji pogląd, iż Polska Żegluga Morska, to armator legitymujący się dalej sięgającym rodowodem.
Jednym z koronnych dowodów jest tu fakt, iż PŻM rozpoczęła działalność w oparciu o tonaż przejęty po zlikwidowanej Żegludze Polskiej i bezpośrednio kontynuując jej działalność.
Formy działalności PŻM, szczególnie w początkowym okresie istnienia przedsiębiorstwa, nakazują uznać naszego największego armatora bezpośrednim i zachowującym ciągłość, sukcesorem tradycji Żeglugi Polskiej.
(...)
Piotr B. Stareńczak
Cały artykuł w najnowszym, 34. numerze miesięcznika POLSKA NA MORZU dostępnym w punktach Empik i Salonikach Prasowych w centrach handlowych i na dworcach. Miesięcznik można również czytać i prenumerować w wersji cyfrowej na urządzeniach mobilnych, działających pod systemami Android oraz OS. Wejdź na www.polskanamorzu.pl i zamów prenumeratę.