Zgrywanie sił Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW w realizacji nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działań MW w warunkach wystąpienia nowoczesnych zagrożeń było głównym celem ćwiczenia, które odbywało się w dniach 19-22 kwietnia, w portach, pasie nadbrzeżnym oraz na wodach Zatoki Gdańskiej.
Szkolenie dywizjonu miało za zadanie doskonalić nie tylko działanie pododdziałów, ale przede wszystkim przygotować organy dowodzenia do kierowania podległymi siłami w sytuacji wystąpienia nieprzewidzianych zakłóceń.
Jednostki pływające z Grupy Kutrów i Motorówek wykonywały sondaże na podejściach do portów Zatoki Gdańskiej, a Zespół Pomiarowy trenował przemieszczanie na dużą odległość oraz zbieranie informacji geoprzestrzennej w strefie przybrzeżnej w warunkach wystąpienia zakłóceń.
W ramach ćwiczenia motorówka hydrograficzna MH-3 realizowała współpracę ze śmigłowcami Brygady Lotnictwa MW w zakresie wykrywania nielegalnych prób imigracji i wtargnięcia na nasze terytorium drogą morską.
Pododdziały dywizjonu sprawdziły także swoje umiejętności w zakresie wykrywania, identyfikowania i przeciwdziałania zagrożeniom, które mogą nieść ze sobą bezzałogowe środki latające. W związku z tym, że jednym z takich zagrożeń jest przenoszenie i rozpylanie materiałów promieniotwórczych, dywizjon nawiązał współpracę z kompanią chemiczną 43. Batalionu Saperów FOW, w celu przeprowadzenia całkowitej likwidacji skażeń, zarówno jednostek pływających, jak i pododdziałów brzegowych dywizjonu.
Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW jest dywizjonem morskim z autonomicznymi systemami radionawigacyjnymi i geodezyjnymi, z własną bazą środków transportowych, podlegającym dowódcy 3. Flotylli Okrętów. Wykonuje zadania z zakresu nawigacyjno-hydrograficznego zabezpieczenia działań sił Marynarki Wojennej zgodnie ze standardami NATO i Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) w ścisłej współpracy z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej. Ponadto dZH MW bierze udział w procesie szkolenia morskiego słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej.
rel (3. FO / kmdr ppor. Katarzyna Bober)
Fot.: Archiwum dZH MW