Dokąd zmierza polska gospodarka? Oto pytanie, na które poszuka odpowiedzi kilkuset ekspertów, panelistów, przedsiębiorców, ekonomistów, naukowców i przedstawicieli ministerstw podczas czwartej edycji . Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce zapowiedziano na 24-25 czerwca.
"Trzy lata doświadczeń i renoma Forum pozwoliły nam zbudować program tegorocznej edycji zgodnie z najważniejszymi i najbardziej aktualnymi wyzwaniami polskiej gospodarki" - zapewnia dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
"Optymalizujemy też czas paneli, przeznaczając więcej aktywności na dyskusję, która cieszy się dużą popularnością i przynosi wiele pożytku. Podczas poprzednich edycji Forum urodziły się pomysły, które z powodzeniem stosowane są w życiu publicznym, w tym m.in. rozwiązania w dziedzinie e-gospodarki i informatyzacji służby zdrowia, niezwykle przydatne w czasie pandemii."
IV Forum zamierza poświęcić uwagę energetyce, a zwłaszcza źródłom produkcji energii od atomu po biogaz, poprzez projekt morskiej energetyki wiatrowej.
Część sesji plenarnych poświęcona zostanie gospodarce morskiej, inwestycjom obszarowym na wybrzeżu, ograniczeniom w przemyśle stoczniowym i perspektywom rozwoju portów.
Nie zabraknie spotkań dedykowanych inwestycjom, transportowi oraz geopolityce.
Tradycyjnie Forum zajmie się też tematem srebrnej gospodarki, czyli przestrzenią aktywności seniorów stanowiących istotną grupę uczestników rynku.
Dyskusja ekspertów i polityków obejmie tematy Nowego Ładu proponowanego przez rząd oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei Wiślanej.
Uczestnicy specjalnego panelu poszukają również pomysłów na dywersyfikację produkcji i jej uniezależnienia od krajów azjatyckich, głównie Chin.
Nowością w programie wydarzenia będzie blok 3W: Węgiel-woda-wodór realizowany wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a poświęcony m.in. możliwościom wykorzystania węgla nie jako paliwa, ale surowca produkcyjnego.
Organizatorzy zapowiadają również sesję poświęconą zależnościom gospodarki i polityki: miejscu Polski w gospodarce kontynentu i świata, kryzysowi wartości europejskich i jego oddziaływaniu na rodzimą ekonomię, czy wpływu mediów na procesy gospodarcze.
Wiele paneli poruszy zagadnienia statusu i rozwoju polskiej gospodarki w kontekście pandemii.
Podobnie jak w latach ubiegłych honorowy patronat nad wydarzeniem obejmie premier Mateusz Morawiecki, a swój udział w Forum zadeklarowały już ministerstwa kompetencyjnie związane z tematyką paneli.
"Zapraszamy wszystkich zainteresowanych polską gospodarką" - mówi Andrzej Michalak. "Możemy się różnić poglądami, ale wartością spotkań podczas Forum jest wspólne wypracowywanie rozwiązań, które służą wszystkim."
rel (Forum Wizja Rozwoju)