Projekt Baltic Power - wspólne przedsięwzięcie ORLEN i Northland Power - potwierdził pierwsze udane instalacje pięciu elementów przejściowych, które połączą fundamenty i morskie turbiny wiatrowe na farmie. To pierwsza taka instalacja na polskich wodach Bałtyku.
Elementy przejściowe (TP) to stalowe konstrukcje, które łączą monopale fundamentów z wieżami morskich turbin wiatrowych i morskich stacji elektroenergetycznych. W ramach projektu Baltic Power zainstalowanych zostanie 78 takich elementów. Każda konstrukcja waży do 350 ton i mierzy ponad 20 metrów. Dostawcą elementów przejściowych dla turbin w projekcie Baltic Power jest Smulders.
Prace instalacyjne na farmie wiatrowej Baltic Power nabierają tempa. Po ogłoszeniu w ubiegłym miesiącu pierwszego udanego montażu monopali, możemy potwierdzić pierwsze instalacje elementów przejściowych. Warto przypomnieć, że większość konstrukcji pomocniczych (secondary steel) dla elementów przejściowych została wyprodukowana w polskich zakładach Smulders w Żarach, Niemodlinie i Łęknicy. Mamy pierwsze lokalnie wyprodukowane elementy naszej morskiej farmy wiatrowej zainstalowane na morzu - mówi Grzegorz Szabliński, prezes zarządu Baltic Power.
Do tej pory na morzu zainstalowano 5 elementów przejściowych. Van Oord - jeden z najbardziej doświadczonych globalnych wykonawców w dziedzinie instalacji morskich - jest odpowiedzialny za proces ich transportu i instalacji. Pływający dźwig SAL LONE, który jest wykorzystywany do tego zadania, mierzy 160 metrów i posiada 2 dźwigi o udźwigu 1000 ton każdy. Dzięki systemowi dynamicznego pozycjonowania (DP2) pozycja statku jest utrzymywana niezależnie od zastanych warunków na morzu. Statek SAL LONE jest w służbie od 2010 roku. W trakcie kampanii instalacyjnej jest wspierany przez statki CTV do transportu załogi.
Równolegle trwają instalacje monopali fundamentowych, również wykonywane przez Van Oord. Kampanię instalacyjną nadzoruje Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power. Zakończenie instalacji fundamentów morskiej farmy jest spodziewane w połowie roku.Skupiamy się teraz na zapewnieniu bezpiecznej i terminowej instalacji pozostałych fundamentów, zanim rozpoczniemy instalację turbin wiatrowych, kabli i morskich stacji elektroenergetycznych - dodaje Nick Ingham, zastępca dyrektora EPCI w Baltic Power.
Równolegle zgodnie z harmonogramem postępują prace budowlane na lądzie. W gminie Choczewo trwa wyposażanie lądowej stacji elektroenergetycznej w niezbędny sprzęt, w tym 4 wielkogabarytowe transformatory 300 MV. Baza serwisowa w Łebie, która będzie obsługiwać farmę Baltic Power przez około 30 lat, jest w trakcie końcowego wyposażania i przygotowań do codziennej eksploatacji. Uruchomienie farmy Baltic Power planowane jest na 2026 rok.
rel (Baltic Power)
Publikacja dostępna jest po wpisaniu w wyszukiwarkę następującej frazy :
Leading Edge erosion and pollution from wind turbine blades autorstwa Asbjørna Solberga, Bård-Einara Rimereita i Jana Erika Weia
"Zielony Ład jest samobójstwem dla Polski "
Symptomatyczne jest to, że powołany przez Donalda Tuska do deregulacji gospodarki Rafał Brzoska wypowiedział te słowa nazajutrz po przyjęciu przez rząd nowelizacji ustawy wiatrakowej .
youtube.com/watch?v=tnSsevPPnWA
Zielińska : morskie farmy wiatrowe będą kręgosłupem polskiej transformacji energetycznej
gospodarkamorska.pl/zielinska-morskie-farmy-wiatrowe-beda-kregoslupem-polskiej-transformacji-energetycznej-83998
youtube.com/watch?v=xzxPqX-V8kY
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.