Osiem niewybuchów z II wojny światowej mają w czwartek usunąć nurkowie minerzy z toru wodnego w rejonie m.in. Przekopu Mieleńskiego i Ostrowa Grabowskiego. Nie będzie ewakuacji mieszkańców, ograniczenia będą obowiązywać m.in. pracowników stoczni remontowej i jednostki pływające.
Neutralizacja niewybuchów rozpocznie się w czwartek o godz. 4.30 - poinformowały w środę służby prasowe szczecińskiego magistratu. Niebezpieczne obiekty odnaleziono podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście - Szczecin do 12,5 m. Niewybuchy usuną nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców.
"Działania koordynowane są przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a rejony niebezpieczne na lądzie zabezpieczane będą przez patrole policji, Straży Miejskiej we współdziałaniu ze służbą ochrony MSR Gryfia" - poinformowało Centrum Informacji Miasta. Na wodzie za zabezpieczenie działań odpowiedzialne będą jednostki pływające Urzędu Morskiego, Komendy Miejskiej Policji i WOPR w Szczecinie.
Utrudnienia w funkcjonowaniu na lądzie będą dotyczyć pracowników Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" oraz ST3 Offshore. W czasie podejmowania i holowania niewybuchów nie będą mogli przebywać na otwartej przestrzeni w określonych rejonach. Wstrzymywany będzie także ruch jednostek pływających.
Neutralizacja niewybuchów odbędzie się na Przekopie Mieleńskim metodą deflagracji - powolnego wypalania materiału wybuchowego.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, zneutralizowanych zostanie osiem niewielkich obiektów - cztery bomby fosforowe i cztery głębinowe typu WBD. Akcja powinna się zakończyć w godzinach popołudniowych.
Ładunki wybuchowe - pozostałości po nalotach alianckich na strategiczne obiekty przemysłowe III Rzeszy - nadal znajdowane są w okolicach Szczecina. Celem lotnictwa brytyjskiego i amerykańskiego było przede wszystkim zniszczenie portu morskiego, stoczni i śródmieścia. Najwięcej nalotów przeprowadzono w sierpniu 1944 r.
Elżbieta Bielecka
Fot.: Arch.