Inne

W czwartek, 23 lutego trałowiec ORP Wigry ze składu 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) udał się na międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem SQUADEX 17. Przez najbliższe dwa tygodnie polscy marynarze współpracując z kolegami z Sił Morskich Niemiec i Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji przećwiczą szereg epizodów na wodach Zatoki Kilońskiej i Cieśnin Duńskich. Wypływający w morze okręt pożegnał komandor porucznik Piotr Sikora, dowódca dywizjonu.

Początek ćwiczenia SQUADEX 17 zaplanowano w Kilonii w sobotę, 25 lutego. Polscy marynarze wezmą tam udział w jego portowej fazie. Podczas pobytu w Kilonii odbędzie się m.in. odprawa z dowódcą ćwiczenia. Ustalone na niej zostaną szczegóły dotyczące współpracy na morzu, a także te związane z warunkami bezpieczeństwa i organizacją łączności pomiędzy współdziałającymi okrętami. Marynarze uzupełnią zapasy okrętowe oraz niezbędną do realizacji zdań dokumentację.

W poniedziałek, 27 lutego okręty wyjdą w morze. Na wodach Zatoki Kilońskiej będą one ćwiczyły osłonę szlaków komunikacyjnych oraz sytuacje związane z wystąpieniem zagrożeń asymetrycznych. W scenariuszu ćwiczenia, poza zadaniami specjalistycznymi, zaplanowano także elementy obrony przeciwawaryjnej okrętu (OPA) - m.in. walkę z pożarem czy udzielanie sobie na morzu wzajemnej pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii okrętowych. Prowadzone będą operacje uzupełniania zapasów na morzu, przeprowadzona będzie również akcja ratownicza.

Kolejnym epizodem ćwiczenia będzie, poprzedzona fazą portową w Kopenhadze, operacja przeciwminowa na wodach Cieśnin Duńskich. Okręty postawią zarówno pojedyncze miny, jak i zagrody minowe. Za pomocą stacji hydrolokacyjnych prowadzone będzie poszukiwanie obiektów niebezpiecznych zlokalizowanych w toni. Prowadząc zadania bojowe marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w zakresie prawidłowego i bezpiecznego nawigowania w rejonie pływania w warunkach ścieśnionych, w rejonach wąskich przejść ze strefami rozgraniczenia ruchu. 

Wspólnie z okrętem świnoujskiej flotylli ćwiczyć będą niszczyciele min, trałowce oraz okręt wsparcia logistycznego z Sił Morskich Niemiec i Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji. Ćwiczenie zakończy się 10 marca. 

ORP Wigry wchodzi w skład 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jest to okręt małomagnetyczny przeznaczony do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo. W skład polskich sił morskich wszedł w 1993 roku. Zasadniczymi zadaniami okrętu podczas pobytu na morzu jest realizacja obrony przeciwminowej, w tym wytyczanie bezpiecznych torów wodnych. Okrętem dowodzi kapitan marynarki Michał Narłowski.

rel (8.FOW)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter