Inne

Kpt Maciej Sodkiewicz został laureatem szóstej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i legendarnego komendanta Daru Młodzieży, na pokładzie którego wychowano wiele pokoleń polskich marynarzy.

Nazwisko laureata ogłoszono w czwartek w Gdyni na pokładzie żaglowca Dar Pomorza.

"Kpt Maciej Sodkiewicz i załoga Sekstant Expedition w 2015 r. odbyli jachtem Barlovento II rejs najdalej na północ i ustanowili nowy rekord świata w tej dziedzinie. Jeszcze nikt nie popłynął tak daleko na północ jak oni" - powiedział przewodniczący kapituły Mariusz Wiktorowicz, syn kapitana Leszka Wiktorowicza.

Jacht Barlovento II pod dowództwem kpt. Sodkiewicza popłynął wzdłuż Grenlandii, potem dookoła Spitsbergenu i dalej na północ na pozycję 82,37 N szerokości geograficznej. Pobił tym samym rekord ustanowiony w 2012 r. przez rosyjskiego kapitana Daniła Gawriłowa, który na jachcie Piotr I dopłynął na szerokość 82,19 N.

Redaktor naczelny miesięcznika "Żagle", członek kapituły reprezentujący Press Club Polska, Waldemar Heflich, wyjaśnił, że kpt Sodkiewicz od lat organizuje wyprawy jachtem Barlovento II. "To wyjątkowa postać. Trzeba mieć ułańską fantazję, żeby podejmować tak wielkie ryzyko i mieć odwagę stawiać takie cele jak dalekie, północne rejsy" – podkreślił.

"Nagrodziliśmy wprawdzie tę ostatnią wyprawę, jako przykład doskonałej żeglarskiej roboty – rejs zakończony sukcesem pod każdym względem. Ale nagradzamy też kapitana Sodkiewicza za całokształt jego pracy. Dziś organizacja wypraw żeglarskich jest problemem samym w sobie. Maciej robi to doskonale i może być wzorem dla wielu kapitanów, którzy podejmują się tak trudnych ekspedycji jak dalekie północne rejsy" – wyjaśnił Heflich.

Maciej Sodkiewicz urodził się 24 sierpnia 1978 r. w Tczewie (Pomorskie). Studiował na Wydziale Automatyki i Robotyki Politechniki Gdańskiej. Zaczął żeglować mając 10 lat. Przepłynął ponad 60 tysięcy mil morskich, z czego 50 tysięcy jako kapitan.

W tym roku kapituła konkursu rozpatrywała pięć nominacji. Uroczystość wręczenia nagrody, stanowiącej pamiątkowy medal i 10 tys. zł, odbędzie się w Warszawie 1 kwietnia.

Kapituła przyznała też w tym roku Nagrodę Specjalną, którą wyróżniony został kpt Aleksander Kaszowski z Bydgoszczy, współzałożyciel Bractwa Kaphornowców.

W składzie kapituły nagrody, oprócz Wiktorowicza i Heflicha, są też: Bohdan Sienkiewicz i Mira Urbaniak (Bractwo Kaphornowców), Joanna Zielińska i Marek Łucyk (przedstawiciele miasta Gdyni).

W 2016 r. laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza został kpt Piotr Kuźniar za przygotowanie i zrealizowanie wyprawy żeglarskiej "Selma-Antarktyda-Wytrwałość 2014/2015", po wodach Antarktyki, śladami Ernesta Shackletona, z finalnym etapem na antarktycznym Morzu Rossa. Dwa lata temu laur przypadł kpt. Wojciechowi Maleice, który wraz z załogą najmniejszego polskiego żaglowca rejowego Kapitan Głowacki z Trzebieży (Zachodniopomorskie) zwyciężył w The Tall Ships' Race 2014.

W 2014 r. nagrodzono Andrzeja Drapellę, zastępcę kapitana i kapitana na żaglowcach: Pogoria, Fryderyk Chopin, Zawisza Czarny i Oceania. W 2013 r. laur przyznano Tomaszowi Ostrowskiemu, kapitanowi żaglowca Fryderyk Chopin za wygranie regat Tall Ship Races. Rok wcześniej, w pierwszej edycji, nagroda przypadła kpt. Januszowi Zbierajewskiemu, komendantowi rejsów "Zobaczyć morze" dla osób niewidomych i niedowidzących.

Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 r. w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 r. przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska). Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu Dar Pomorza, na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Pracował też na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo tankowca Siarkopol.

W latach 1981-1982 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z budową Daru Młodzieży. W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował - z przerwami - przez niemal 25 lat.

Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987-88, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym, w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego, rejsie fregaty - wyprawie dookoła świata, po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.

Podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).

Wiktorowicz zmarł w 2010 r. w Gdyni.

rop/ wkt/

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter