Pierwsza Polska Kobieca Wyprawa Antarktyczna - zakładająca dotarcie od krańca kontynentu do geograficznego Południowego Bieguna Ziemi. Samotny marsz, na całej trasie - bez wsparcia i bez pomocy z zewnątrz. Próba przejścia klasyczną trasą: 1200 km od wybrzeża Morza Weddella, przez lądolód Antarktydy do Bieguna Południowego podróżując przez najzimniejszy, najsuchszy, najbardziej wietrzny kontynent Ziemi. 25 stycznia 2017 r., po 69 dniach marszu, pokonując łącznie ponad 1200 km, Małgorzata Wojtaczka stanęła na Biegunie i została pierwszą Polką, i jedną z tylko kilku kobiet na świecie, które dotarły w to miejsce, pokonując dystans od brzegu kontynentu Antarktydy - samotnie, bez asysty i bez wsparcia z zewnątrz.
Aktywne przygotowania do Wyprawy trwały dwa lata, a finalne treningi specjalne rozpoczęły się we wrześniu 2016 na południu Norwegii, 400 km na zachód od Oslo, na lodowcu Folgefonna - na wysokości 1660 m n.p.m. Kolejne treningi trwały w Polsce, a następnie w Patagonii w Ameryce Południowej, gdzie 15 listopada 2016 z chilijskiego miasta Punta Arenas nad Cieśniną Magellana - Gocha wyleciała do bazy Antarctic Logistics & Expeditions (ALE) - UNION GLACIER na Antarktydzie. 3 dni potem dotarła do lodowej zatoki Hercules Inlet, zlokalizowanej na krańcu kontynentu i stamtąd rozpoczęła swój samotny, ponad dwumiesięczny marsz na Biegun Południowy Ziemi.
Małgorzata Wojtaczka - pasjonatka wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji w rejony polarne: na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę. Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii. Dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na poziom - minus 903 m. Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc specjalne sanie (pulki) ze sprzętem wyprawowym i jedzeniem. Samotnie przeszła ponad 120 km przez największy płaskowyż Europy - Hardangerviddę w Norwegii. Cały czas na nartach i z pulkami. Doświadczona uczestniczka żeglarskich wypraw polarnych, podczas których opłynęła jachtami żaglowymi m.in. - Spitsbergen, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę. Laureatka nagrody za " wybitne osiągnięcia sportowe " przyznawanej przez UKFiT (obecnie - Ministerstwo Sportu i Turystyki). Ulubiony kolor: niebieski. Zachwyca ją krajobraz i piękno surowej, polarnej przyrody Arktyki i Antarktydy. Hobby - kanioning, górskie trekkingi i podróże w niezwykłe, odległe od cywilizacji miejsca. Gdy nie jest na kolejnych wyprawach - uwielbia pracę w ogrodzie i majsterkowanie
Przylot do Warszawy Małgorzaty Wojtaczki, pierwszej Polki, która dotarła na Biegun Południowy, planowany jest już w najbliższy wtorek - 31 stycznia w południe samolotem AIR FRANCE z Paryża na lotnisko Chopina.. Serdecznie zapraszamy do wspólnego powitania Gosi zaraz po przylocie. Ponieważ po ponad dwóch miesiącach samotnego marszu Gosia jest dosyć zmęczona, a sam powrót do Polski to łącznie ponad 30 godzin w kolejnych samolotach - planowane wydarzenie chcemy ograniczyć do krótkiego wystąpienia Gosi, naszej owacji i wspólnego odśpiewania "Sto lat".
Bohdan Sienkiewicz